| Kisses a întrebat:

De la stiinte sociale ( socio) pot sa mă duc la facultatea de farmacie? Sunt a10a și vreau sa mă apuc de pregătiri de acum. Oare o sa intru?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă vrei să faci Facultatea de farmacie, atunci este preferabil să te înscrii la un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii "!

Toate cele bune!

| AC4S4 a răspuns:

Daca vei lua ore la chimie din clasa a XIa, macar o data pe saptamana vei reusi. Nu sunt sigur, dar se poate ca la farmacie sa trebuiasca doar biologia, intereseaza-te. Si la biologie trebuie pregatire, pentru ca acolo nu e doar de tocit, este de invatat si inteles.

| Daniellllll1 a răspuns:

Nu neaparat profilul de la liceu decide unde mergi tu, dupa ce termini liceul, si faci Filologie de exemplu, poti sa dai si la facultatea de medicina, daca esti pregatita

| Kisses explică:

O sa fac pregătire, dar nu știu ce fac la bac...e cam greu de luat dacă mă pregătesc la bio și chimie

| melkittenqueen a răspuns:

La Sociale nu mai faci chimie si biologie si tu in principiu ai nevoie de ele sa ajungi la farmacie. Insa, daca incepi pregatirea de pe acum si esti super hotarata ca vrei sa faci asta, atunci de ce nu. Dar ia in considerare faptul ca poate fi foarte costisitor si trebuie sa faci pregatire intensiva 2-3 ani.dar eu iti urez succes oricum.

| Anna1902 a răspuns:

Mai greu, deoarece la farmacie vei folosi formule chimice, si tu din clasa a 11-a nu vei mai face chimie happy
In schimb, daca faci meditatii/pregatire la chimie, si daca te tii de invatat, cred ca vei reusi happy
Mult succes happy