| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

De unde stiu ca programarea IT este pentru mine avand in vedere ca nu mi-a iesit prima problema. De aia cu #iostream
#int { @@@@@@@ }. Ar trebui sa continuui? Tot ce imi doresc este sa ajung in stadiul sa programez un joc 2D, imi spuneti ce ar trebui sa invat? Ms

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa ajungi sa programezi, trebuie sa stii cateva sisteme de operare si destula matematica, ca sa poti scrie formulele.
Daca ti-ai pus intrebrea "de unde stiu ca programnarea IT este pentru mine" inseamna ca esti total paralel cu acest domeniu si te sfatuiesc sa-l lasi celor care stiu cu ce se mananca.
Daca doresti sa inveti programare, ia meditatii de la un programator bun, sau de la un profesor si atnci vei vedea ca ai lipsa imensa in baza programarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere exprimarea ta din intrebare trag concluzia ca nu stii mai nimic despre programare, caz in care nici nu ai cum sa iti dai seama daca e de tine sau nu. Eu zic sa mai studiezi si sa studiezi corect si pe urma sa tragi concluzii.

Ca sa faci un joc ai nevoie de ceva ani de programare. Programarea de jocuri e una dintre ramurile complicate ale programarii

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru suntserios):

Exprimarea mea este in felul asta pentru ca am 14 ani si nu stiu ce sa fac

| Ineys a răspuns:

Ai inceput clasa 9? Dupa ce termini liceu gandeste-te daca e de tine sau nu programarea. Daca esti pe mate-info acum nu mai ai ce face oricum.

Daca nu ti-a iesit prima problema aia nu inseamna ca nu e de tine. La romana prima data ti-a iesit prima problema? La matematica ti-a iesit? La alte materii ti-au iesit problemele din prima?

Informatica e o materie noua. Nimic din ce ai facut pana acum nu se leaga cu ea.

Nici matematica nu-ti trebuie pentru programare. Asta e o prostie. Bine, sincer sa fiu iti trebuie adunare, scadere, inmultire si impartire. 10% dintre programatori folosesc matematica mai avansata.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Ineys):

De unde as putea incepe sa invat pe langa scoala sau ce as putea invata de inceput avand in vedere ca ma cam pricep pe calculator stau cam 8 ore laughing dar am si castigat ceva premi in bani in clasa a7a pentru priceperea pe calculator

| flixbuster a răspuns:

Poti sa creezi un joc 2D fara sa stii programare. Incearca unul din urmatoarele programe (sau incearca-le pe toate, daca ai timp):

GDevelop: http://gdevelop-app.com
GameMaker: http://www.yoyogames.com/gamemaker
AdventureGameStudio: http://www.adventuregamestudio.co.uk
RPGMaker: http://www.rpgmakerweb.com

| blzer a răspuns:

Nu trebuie să știi dacă programarea este pentru tine. Trebuie să simți că-ți place să-l practici.
Tu vrei să înveți programare doar să-ți creezi un joc 2D?
Asta nu e pasiune.
Poți încerca să înveți, dar mai bine te-ai axa pe altceva, cel puțin din cele spuse.