| Villy0po a întrebat:

Deci. e o poveste mai lunga, sa incep.Eu acum sunt in clasa 9, am dat examenele ca fiecare, am luat note care mi-au stricat media si a trebuit sa aleg un liceu in functie de medie. Un liceu totusi mi s-a parut interesant si cum imi plac provocarile am zis sa incerc.Este un liceu de arta deci am dat probe. Dupa mai mult timp de suspans am aflat raspunsul...eram admis.Eu m-am dus pe profilul de arhitectura si deaba acum am realizat ca nu-mi place deloc.In cls 8 cu greu am scos media 5 la mate si cum la arhitectura iti trebuie multa mate asta e unul din motive.Practic nu eu am ales profilul, ai mei au sarit pe mine sa merg pe acest profil si cum in perioada aia eram aerian(eram stresat de examene, cu invatatu', aveam emotii) am zis da fara sa ma gandesc prea mult da. Mie imi place sa machiez si as vrea sa devin makeup artist multi colegi imi zic ca machiez super si chestii d-astea. Deci toata aceasta "poveste"sta in spatele unei intrebari. Ce meserie ati alege in locul meu: Makeup artist sau arhitect? ce ati face in situatia mea... daca nu v-ar placea matematica s. a. m. d? funda pentru raspunsul ce ma va ajuta sa trec peste dilema si situatia asta!

1 răspuns:
| BeYourOwnMaster a răspuns:

Dupa parerea mea nu poti continua sa faci un lucru care nu iti place cum ar fi arhitectura.Incearca sa vorbestii cu parintii, sa le explici ca nu te ajuta cu nimic sa stai acolo si sa ai numai note mici la mate, cand ai putea sa te duci unde sa te avantajeze din toate privintele si sa iti si placa.Trebuie sa inteleaga ca daca ramai acolo media ta va avea de suferit si nu numai atat,nu vei rezolva nimic,vei trece prin liceu fara sa inveti nimic care sa te ajute sa urmezi ceva in domniu dupa terminare. Daca zici ca ai talent in make-up, tocmai bine, muta-te si o sa vezi ca totul se rezolvawinkingSucceshappy