| anonim_4396 a întrebat:

Deci mai am un an și merg la facultate, aș dori să merg la marketing, dar întrebarea este se merită? Adică am auzit ca faci ceva cursuri si poți ajunge la fel ca si cum ai termina facultatea. Deci ce benefici am în plus dacă fac facultate?

Răspuns Câştigător
| BogDBF a răspuns:

Referitor la cartea de munca ai dreptate(dar conditia este sa iei licenta din prima), insa ce relevanta are? AI cat? 18, 19 ani? Ce importanta are ca inregistrezi activitate pe cartea de munca? Pana la pensie mai ai mult si crede-ma ca niciunul dintre noi, nu ar trebui sa se bazeze doar pe sistemul public de pensii. Eu nu spuneam ca e gresit sau in zadar sa mergi la facultate pentru ca eu insumi sunt in anul 4 in momentul de fata. Iti spun doar ca marketingul e un fel de stiinte sociale din liceu. E o prostie care nu te ajuta la nimic. Asta e parerea mea. De ce nu te inscrii la nu stiu, publicitate sau ceva de genul multimedia design, unde chiar ai invata ceva? Marketingul e un fel de teorie despre cum sa promovezi si sa vinzi. E betie cu apa chioara, un profil creat doar pentru a aduce venituri suplimentare la bugetele universitatilor. 99% dintre cei care aleg marketingul o fac pentru ca habar n-au pe ce lume traiesc. Nu stiu ce-si doresc sa faca in viata si nici nu-i intereseaza. Nu e o prejudecata ci o realitate. DIn punctul meu de vedere ai fi mai castigat daca, dupa ce termini liceul iti iei un an liber, ( chiar daca "nu-ti merg anii" pe cartea de munca laughing ) in care incerci sa intelegi ce ti-ar placea sa faci. Poti sa ti-l structurezi in asa fel incat sa si muncesti o perioada, sa te si relaxezi si de asemenea sa te si pregatesti pentru adimterea la facultate. Ai fi mult mai castigat.

Daca totusi vrei sa dai la marketing, informeaza-te foarte bine ce implica profilul. La tine pare ca vrei sa faci facultate (Ceea ce repet, e foarte bine atata timp cat stii ce vrei), nu stii exact ce vrei si te-ai gandit si tu la marketing, probabil datorita faptului ca admiterea e una usoara.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta se intampla la orice facultate. Rolul ei este de a iti da niste directi depinde doar de tine cum asimilezi informatia si cum o aprofundezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca daca vrei "sa mergi" la facultate, alege una serioasa. Tine cont de aptitudinile tale si de ceea ce-ti doresti sa faci. Testele psihologice de orientare profesionala te-ar putea ajuta in sensul asta. Nu te duce la facultate doar pentru a avea studii superioare pentru ca s-ar putea sa constati ca ai pierdut 3 ani(in cazul "marketing-ului") in care ai stat pe banii parintilor cand puteai face altceva. Facultatea e o optiune, pe care o alegi numai daca iti doresti sa profesezi in domeniul in care studiezi. Din nefericire, am ajuns o generatie de cretinoizi, care tot ce-si doresc este sa stea pe banii parintilor si "sa aiba viata de student". Gandeste-te la ce esti bun si la ce ti-ai dori sa faci. Asta e ideea de la care ar trebui sa pornesti in viitoarea alegere. Pana una alta mai lucreaza la exprimare si la gramatica limbii romane, caci pentru a da admitere, mai intai trebuie sa iei bacul. Vrei la facultate dar nu stii sa scrii romaneste!

| Vasi32 a răspuns:

Știu că romana nu-i punctul meu forte, dar sa ști că nu-s genu' care să stea pe bani părinților. Și cred că dacă faci facultatea de marketing poți să ieși ceva ok de acolo, adică nu ieși un vânzător la casa. Și acei 3 ani de facultate care-i faci intra pe cartea de munca si daca nu-mi găsesc un loc de muncă cum mi-aș dori eu, nu i-am făcut van...

| BogDBF a răspuns (pentru Vasi32):

Referitor la cartea de munca ai dreptate(dar conditia este sa iei licenta din prima), insa ce relevanta are? AI cat? 18, 19 ani? Ce importanta are ca inregistrezi activitate pe cartea de munca? Pana la pensie mai ai mult si crede-ma ca niciunul dintre noi, nu ar trebui sa se bazeze doar pe sistemul public de pensii. Eu nu spuneam ca e gresit sau in zadar sa mergi la facultate pentru ca eu insumi sunt in anul 4 in momentul de fata. Iti spun doar ca marketingul e un fel de stiinte sociale din liceu. E o prostie care nu te ajuta la nimic. Asta e parerea mea. De ce nu te inscrii la nu stiu, publicitate sau ceva de genul multimedia design, unde chiar ai invata ceva? Marketingul e un fel de teorie despre cum sa promovezi si sa vinzi. E betie cu apa chioara, un profil creat doar pentru a aduce venituri suplimentare la bugetele universitatilor. 99% dintre cei care aleg marketingul o fac pentru ca habar n-au pe ce lume traiesc. Nu stiu ce-si doresc sa faca in viata si nici nu-i intereseaza. Nu e o prejudecata ci o realitate. DIn punctul meu de vedere ai fi mai castigat daca, dupa ce termini liceul iti iei un an liber, ( chiar daca "nu-ti merg anii" pe cartea de munca laughing ) in care incerci sa intelegi ce ti-ar placea sa faci. Poti sa ti-l structurezi in asa fel incat sa si muncesti o perioada, sa te si relaxezi si de asemenea sa te si pregatesti pentru adimterea la facultate. Ai fi mult mai castigat.

Daca totusi vrei sa dai la marketing, informeaza-te foarte bine ce implica profilul. La tine pare ca vrei sa faci facultate (Ceea ce repet, e foarte bine atata timp cat stii ce vrei), nu stii exact ce vrei si te-ai gandit si tu la marketing, probabil datorita faptului ca admiterea e una usoara.

| Vasi32 a răspuns:

Am să mă gândesc mai bine. Am vrut doar să mă informez cât de cât de la alți care au experienta. sincer, n-am știut că marketing e genu' ala de profil, adică mă gândeam că aș putea ieși și eu un agent de vânzări, cineva important intr-o întreprindere care se ocupă cu vânzările produselor care le fabrica. Poate ar fi mai înțelept la management, nu știu. Mersi pentru sfaturi big grin