| anonim_4396 a întrebat:

Deci, vreau sa devin psihiatru. Din anumite motive, nu doresc sa merg la facultatea de medicina. Am auzit ca as putea merge la facultatea de psihologie și sa aleg psihiatria. E ok dacă fac așa? Și as dori și amănunte. De exemplu, câți ani durează, despre rezidențial etc. Mulțumesc și dau coroana.

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Cu facultatea de psihologie,poti deveni psiholog clinician sau psihoterapeut,două specialități care se asociază cu psihiatria.
Altă variantă ar fi sa alegi psihiatria ca specialitate la asistenta medicală.
Un psihiatru poate sa fie si psihoterapeut dacă are masterat pe specialitate,însă nu poate fi psiholog și niciun specialist psiholog nu poate profesa ca psihiatru sau altceva in domeniu fără medicina si pregatirea de după facultatea de profil.
Poti fi psiholog,doar ca aici depinde si de salariu sau profit,care nu prea depind de tine si nu stiu cat o sa ti convina.
Ca student la medicina, poti sa nu prinzi loc pe postul dorit si e posibil sa nu ti permiți a alege ce vrei tu, respectiv psihiatria sau orice altceva.
Ce pot sa spun sigur e ca orice student la medicina e nevoit să studieze cursurile de psihiatrie.
Psihologii invata despre psihopatologie in facultate, dar nu diagnosticheaza si cum nu sunt pregătiți la biochimie si anatomie, nu pot studia farmacologia pentru a înțelege cum se folosesc psihotropele.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te poti face medic psihiatru daca nu faci facultatea de medicina. Daca faci facultatea de psihologie, vei deveni psiholog si poti alege psihologie clinica, adica sa lucrezi cu bolnavi (de alte boli) pe care sa ii consiliezi psihologic. NU vei face, desigur, rezidentiat. Facultatea de psihologie dureaza 3 ani, apoi poti face un master de inca 2 ani. Nu te vei numi medic sau psihiatru, ci psiholog, nu vei trata persoane bolnave psihice, ci doar oameni cu probleme psihologice care pot fi reglate fara tratament.

| AdelinaC a răspuns:

Nu poti ajunge psihiatru fara facultatea de medicina. La fel, rezidentiat fara 6 ani de medicina nu se poate. Psihiatria dureaza 5 ani, fie ca e de adulti, fie ca e infantila.
Daca vrei sa mergi la facultatea de psihologie, poti ajunge doar psiholog.

| darrio2007 a răspuns:

Daca e facultate de psihologie, cum mama ma-si te poti face psihiatru? Fara Medicina nu ajungi psihiatru. Asa ca ori faci Facultatea de Medicina, cu rezidentiat si tot ce trebuie, ori reprofileaza-te.

| alex15ccc a răspuns:

Vrei sa fi medic psihiatru, dar nu vrei sa faci medicina? suna cam ciudat, nu-i asa?!