| Ioana9769 a întrebat:

Desi sunt doar in clasa a 9-a as vrea sa fac facultatea in strainatate. Ce ar trebui sa fac sa reusesc?

Răspuns Câştigător
| ΔH a răspuns:

Depinde ce universitate.
Pentru a fi admisa in strainatate ai nevoie de-un Personal Statement (o scrisoare prin care te recomanzi tu pe tine insuti), vreo doua scrisori de recomandare care sa vina din partea profesorilor, sau a altor persoane cu care-ai lucrat in diferite proiecte (proiecte mai serioase, nu sa strangeti hartiile din curtea scolii). Foaia Matricola... chiar daca asta e incompleta, de exemplu daca o depui fara clasa a XII-a, fiindca de exemplu in UK, scrierile incep in luna februarie, si dureaza vreo saptamana, doua.
Ar fi recomandate niste diplome care atesta activitatea ta extra-scolara in domeniul in care vrei sa te inscrii la universitate.
Un certificat de limba engleza. Depinde de univeritati... unele for TOEFL altele vor IELTS.
Acest certificat il dai cand vrei tu, nu neaparat la inscriere, dar sa-l prezinti pana sa ti-l ceara ei (sa-l ai pana la sfarsitul lui Mai).
La testele de limba engleza trebuie sa obti de obicei 66%.
La IELTS nota maxima e 9, deci iti va cere minim 6, iar la TOEFL nota maxima e 120, deci iti va cere 70-90 puncte.

Ai grija cu bacul... de obicei se cer medii de bac de peste 8.
Cu cat este universitatea mai renumita, cu atat se cer medii de bac mai mari.

Daca ai un dosar interesant (scrisori de recomandare de la persoane recunoscute international, diplome cu concursuri foarte importante, etc...) atunci vei putea fi acceptata neconditionat. Adica nu ai nevoie nici de diploma de bac, te duci acolo, garantat... (engleza s-o stii, evident, ca doar nu te iau daca nu stii s-o vorbesti).

Bafta!

7 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Fiecare facultate din afara are politica ei si in functie de unde vrei trebuie sa te interesezi sa vezi ce se cere:test de limba straina, o nota minima la bac etc

| Afrodita_9380 a răspuns:

Sa inveti foarte bine in liceu.sa ai medii mari.la facultate la fel in primul an.si primesti o bursa.s-ar putea. daca nu te interesezi cum te poti inscrie singur la una.dar tot trebuie sa ai medii maribig grin(happy. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand, ar fi bine sa ai certificatele de limba luate. Cambridge Proficiency la engleza, B2 la germana (daca faci) si tot asa.
In al doilea rand, trebuie sa faci o groaza de activitati activitati extracurriculare (in afara scolii). La ce ma refer?! Sa faci un sport, sa te duci sa dai haine/jucarii care nu iti mai trebuie la Casa Copiilor, sa mergi in tabere de supravietuire etc. Dar de fiecare data, cere o diploma/o adeverinta prin care sa dovedesti ca te-ai implicat in actiunea respectiva. Ei urmaresc ca elevii sa nu fie axati doar pe scoala, ci sa faca si lucruri creative in timpul liber.
Daca ai excela si la o materie (ma refer sa mergi la Olimpiada/Concursuri etc.) ar fi grozav.

Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

| anonymus07 a răspuns:

Depinde ce facultate, ar trebui sa ai rezultate exceptionale sa te apropii de perfectiunewinking

| Raamonikaa a răspuns:

Sa inveti foarte bine.

| Mirela14 a răspuns:

Sa ai note mari la liceuwinking

| stv a răspuns:

In primul rand sa mai cresti. happy apoi invata bine, cu note mai mari cresc sansele de reusita. apoi e vital sa stii la perfectie o limba straina, in functie de tara unde vrei sa mergi. apoi intereseaza`te, pe internet de oferta universitatilor. cu timpul o sa intelegi mai bine. cauta sprijin la parinti, profesori, rude, etc. dar, take it easy. mai e mult timp.