| bismarck a întrebat:

Detest matematica(când nu o înţeleg, dacă o înţeleg lucrez cu plăcere dar de cele mai multe ori nu o înţeleg) informatica(partea cu algoritmi) dar îmi place graphic design-ul, web design-ul.La AC la CTI nu aş merge, prea multă matematică şi informatică. Vorbesc foarte bine engleza şi îmi place să studiez limbi străine.De asemenea sunt mult mai atras de partea de uman decât cea de real.Mi-ar place şi ceva bucătărie să fac.Ce facultăţi recomandaţi având în vedere cele menţionate?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Daca zici ca te ai bine cu grafica, poti sa iti pui la punct un mic serviciu de vinzare logouri si alte de-astea, teme premium de WordPress, toate prin intermediul blogului propriu. Pe masura ce trece timpul, adaugi continut pe blog si traficul creste, poti publica advertoriale, poti vinde produse in regim afiliat si multe altele (de exemplu, pentru un cont de hosting, de multe ori valoarea comisionului depaseste valoarea vinzarii, de exemplu la eleven2 am primit comisioane de 75 de dolari per vinzare, valorea acesteia din urma fiind de sub 50). Bine, totul are o explicatie, ca nimeni nu merge de-aiurea in pierdere si, ca sa poti spune ca faci bani pe net - nu neaparat multi, dar cinstiti si corecti - trebuie ca, inainte de orice altceva, sa intelegi cum functioneaza mecanisemele care iti aduc tie acei bani, fie ei 10 centi, fie 10.000 de dolari.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Jurnalism, iar un blog sau mai multe legate de pasiunile tale din care ai putea scoate bani frumosi pe termen lung poti sa iti faci incepind din momentul asta. (PM me pentru asistenta, trebuie' investit o gramada de timp si vreo 60-80 de dolari pentru un.com si hosting pe primii doi ani).

| bismarck explică (pentru KodrutZ):

Statutul meu nu-mi permite să-ţi scriu.De timp nu dispun, cel puţin momentan însă cam în ce constă venitul de pe blog-uri? De fapt de unde vine, din ce?

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Prin "timp" inteleg macar 30 de minute ZILNIC, nu ore intregi. La inceput, cel mai important e sa fii perseverent, original si sa nu pleci cu ideea "eu o sa fac bani din blog".

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru Vlad89NN):

Ba faci, depinde de nisa. Unii iti scriu intr-o ora 4 articole de ~250 de cuvinte lejer.

| KodrutZ a răspuns (pentru bismarck):

Daca zici ca te ai bine cu grafica, poti sa iti pui la punct un mic serviciu de vinzare logouri si alte de-astea, teme premium de WordPress, toate prin intermediul blogului propriu. Pe masura ce trece timpul, adaugi continut pe blog si traficul creste, poti publica advertoriale, poti vinde produse in regim afiliat si multe altele (de exemplu, pentru un cont de hosting, de multe ori valoarea comisionului depaseste valoarea vinzarii, de exemplu la eleven2 am primit comisioane de 75 de dolari per vinzare, valorea acesteia din urma fiind de sub 50). Bine, totul are o explicatie, ca nimeni nu merge de-aiurea in pierdere si, ca sa poti spune ca faci bani pe net - nu neaparat multi, dar cinstiti si corecti - trebuie ca, inainte de orice altceva, sa intelegi cum functioneaza mecanisemele care iti aduc tie acei bani, fie ei 10 centi, fie 10.000 de dolari.

| Dominicc a răspuns:

Eu nu rcomand mai deloc facultatea. Ca si artist, poti sa te dezvolti, sa inveti si sa scoti bani de pe urma pasiunii tale fara studiile gen facultate.
Poti lucra ca freelancer si iti poti face ceva al tau in timp.

Facultatea o faci doar daca te atrage domeniul unde mergi, nu doar de dragu de a o face.

Numai bine
http://visualeffect.org/

| bismarck explică (pentru Dominicc):

Îţi împărtăşesc opinia, nu sunt de acord cu urmarea unei facultăţi de dragul de a o face. Aştept nişte beneficii de pe urma ei. Ceva al meu am început deja şi chiar am avut venit până acum, însă foarte puţin comparativ cu nevoile unei persoane care are nişte obiective de atins.

De aceea am menţionat că nu sunt atras deloc de partea reală, şi aşteptam nişte sugestii de facultăţi în speranţa că voi găsi ceva.De 2-3 ani mă tot gândesc.

Am văzut site-ul ce mi l-ai dat însă nu la acest tip de design mă clasez eu, ci la cel de advertising(logo-uri, flyere, afişe, bannere etc).Cam asta e ceea ce-mi place.Mă gândisem să merg la arte undeva, dar n-am tangenţă cu desenul. Însă să realizez pe PC, îmi place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi dilema. Nu stiu ce sa aleg dintre o facultate de informatica(unde se face multa mate), o facultate de arte(unde nu stiu cat se lucreaza pe calculator) sau niste cursuri care probabil ca ar fi o solutie buna dar cu dezavantajul ca la sfarsit nu primesti diploma de facultate. Ma gandesc si eu de vreo 2 ani, dar in tara cam astea sunt variantele.

| BluishAngel a răspuns:

Eu ti-as recomanda facultatea de politehnica, sectia informatica, la grafica dar cum spui ca nu vrei la acest tip de facultate o sa iti spun altele.Ai putea sa mergi la o facultate de Litere unde sa studiezi limbile straine invatate pana acum. Vreo facultate ce tine de bucatarie (intelegi tu la ce ma refer big grin ) nu iti recomand deoarece pari o persoana inteligenta si chiar nu ar merita sa faci (poate) o cariera din asta. Poti face un curs de gastronomie dupa sau in timpul facultatii, iar placerea asta o poti pastra ca hobby happy
Eu ti-as sugera deci sa mergi la Facultatea de Grafica a calculatoarelor dar poti alege orice alta iti doresti happy Mult succes.

| bismarck explică (pentru BluishAngel):

Mulţumesc pentru sugestii, însă aş vrea ceva care să mă ajute şi în viitorul financiar.Despre Fac. de Grafică dă-mi mai multe detalii te rog.Am dat un search pe google dar mă trimite la AC

| radomire a răspuns:

Prietene ia si fa o facultate daca ai cap si posibilitati. Viata nu se termina cat esti tanar, habar n-aveti cat va poate ajuta o diploma in viata.

| bismarck explică (pentru radomire):

Cap da. Posibilităţ...discutabil.De aceea vreau să fac o alegere bună, să nu pierd banii aiurea. Vreau să fie totuşi o investiţie pe termen lung.Voi vedea.Dar nu m-ai ajutat, care sunt sugestiile?

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru bismarck):

Daca e vorba de investit sume mai mari de genul taxelor la facultate, nu maruntis+timp cit sa dai drumul la un blog/site oarecare, iti recomand calduros un CISCO - http://www.academiacredis.ro/ (si nu doar astia, intereseaza-te la tine in oras/cel mai apropiat oras mare cu univesitate). Cu un CISCO luat pe bune si ceva pasiune/cunostinte acumulate de unul singur, o sa te stergi la fund multa vreme de acum inainte cu toti astia care au impresia ca un imbecil cu diploma valoreaza ceva.

| bismarck explică (pentru Vlad89NN):

Până acum am făcut câteva pagini web, atestate pentru şcoală.Le fac la preţ destul de mic, la fel şi logo-urile.