| AntoniaBlanaru a întrebat:

Din câte am înțeles exista posibilitatea de a urma doua facultăți simultan, în urma unei scurte cercetări pe care am făcut-o pe internet cu ceva nervi de otel și ambiție se poate în cazul în care sunt doua facultăți similare. Întrebarea mea e următoarea:În cazul în care as reuși sa intru la medicina(Carol Davila) exista posibilitatea, cel puțin la nivel teoretic sa pot fi studenta a Academiei de politie, simultan?
Chiar îmi doresc un răspuns pertinent, ma frământă lucrul acesta de ceva timp.
Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutări!

În niciun caz, pe bune medicină?

| Fiwi a răspuns:

Este posibil, dar pana intri la politie o sa-ti fie foarte greu si este o mare posibilitate sa nu poti tine pasul cu facultatea. Depinde si pentru ce dai la politie: ofiter sau subofiter. Daca vrei ofiter, nici macar nu-ti este permis sa faci altceva, deoarece nu ai timp. La subofiteri ai putea.

| Iote a răspuns:

La specializarile mentionate, nu.
La medicina ai foarte mult de invatat ca sa mai poti face oricare alta facultate pe langa ea.
La Politie, ai un regim inchis. Stai la camin, ai multe antrenamente (pe langa mult studiu) nici macar nu poti iesi sa mergi la alte cursuri.
Si tu le vrei pe astea doua in paralel?! Nici macar teoretic. Si paropo, nu sunt similare.
La alte facultati, mai usurele, poti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă intri la Medicină ai foarte mult de învățat, și activități, laboratoare, stagii în clinici la care nu ai voie să lipsești.
La Academia de Poliție nu merge să lipsești de la cursuri și activități. Așa că, dacă unele profesii și facultățile lor sunt mai permisive din acest punct de vedere, și nu solicită prezența obligatorie la toate cursurile, aceste două, nici la nivel teoretic nu sunt potrivite să le faci simultan, și să le și termini, să absolvi.
Dacă te frământă, va trebui să alegi una din ele.

| Adry05 a răspuns:

Cu academia clar nu poti pentru ca la academie trebuie sa ramai la ei in baza si n-ai voie sa iesi decat in vacante (nu stiu daca si-n wekend) pentru ca aveti zilnic un program de urmat, antrenamente etc.
In rest poti urma 2 facultati, da nu o sa-ti permita timpul si nervii si pana la urma de ce? Mai ales ca in cazu tau n-au nicio treaba. Daca iti iei medicina clar n-o sa mai ai timp de alta facultate, doar sa fii geniul planetei sa te uiti pe o propozitie o data si deja s-o retii.