| anonim_4396 a întrebat:

Dintre cele două, care meserie credeți că e mai ușoară și în care merită să te califici: cea de bucătar sau cea de vânzător?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

"Sa te califici ca vanzator".
Daca prin "vanzator" vrei sa spui "casier la supermarket", de ce calificari ai nevoie pentru a scana niste pungi si a apasa un buton? In urmatorii 10 ani casierii vor disparea complet. Deja magazinele mari au self-checkout.

Un bucatar bun in schimb va avea de munca toata viata. Nu suntem prea aproape de momentul in care o masina poate inlocui complet un bucatar profesionist.

8 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Ambele sunt grele dar merg pe bucătar

| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Cred ca mai bine te califici ca chef bucatar!

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Ca vanzator e mult mai usor. In restaurant, asta ar fi ospătarul. Nu doar activitatea zilnică este destul de ok, dar și versatil când vrei să schimbi domeniile.

| Emma30555 a răspuns:

Bucătar. Este o meserie banoasa și dacă îți place să gătești și te pricepi este un semn ca e ceea ce trebuie. Ca vânzător nu cred ca îți trebuie vreo calificare, bănuiesc ca trebuie doar sa ai studii medii. În schimb mai ușor este sa fi vânzător eu cred ca oricine pate fi, dar ca să fii bucătar este deja o meserie.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Usoara nu este nicio meserie, pentru ca ai nevoie de putin drive catre acea meserie, altfel esuezi.

Eu am lucrat ca reprezentant vanzari, si e nevoie de papagal si putere de convingere, ceea ce n-am si m-am lasat.

Ca si bucatar este mult mai dificil din punct de vedere al efortului fizic si al stresului.

| 1234568807 a răspuns:

Cea de vanzator mi se pare mai usoara, in bucatarie trebuie sa ai indemanare si sa stii sa te misti repede, e mult stres acolo