| Ry0010 a întrebat:

Dintre medic si economist ce credeti ca e mai ok ca meserie in zilele noastre?

9 răspunsuri:
| adrianpintean a răspuns:

Economist

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Ce-a mai ok meserie este cea de care te simti atras, nicidata nu vei reusii sa excelezi intr-un domeniu cu care nu esti compatibil, degeaba vrei sa fii medic daca nu suporti sangele de pilda si degeaba vrei sa fii economist daca nu iti este mintea la cifre, indiferent ce alegi trebuie sa fii compatibil si atras de acel domeniu ca sa poti sa te adaptezi oricarei situatii

| neutrino a răspuns:

Prima, dar sa-ti placa si sa fii capabil sa faci o asemenea facultate.

| AFR81 a răspuns:

Meseria si pregatirea pentru a deveni medic este mult mai grea, insa vei avea satisfactii mult mai mari decat fiind economist. Daca m-as pricepe bine in ambele domenii, eu as alege economia.

| alexandrualind a răspuns:

Toate 2 dar mama mea este economista.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Economistul are mai putina bataie de cap si poate castiga ( uneori) mai mult de cat medicul. Daca insa esti medic si mergi in strainatate, merita.

| Dugalle a răspuns:

Economist nu pentru ca e criza financiara si sa zicem ca maine economia mondiala isi revine, o sa ii ia ceva timp pana sa ajunga iar la " boom " economic.

Medic, foarte grea si complexa profesia asta sa nu mai zic si de responsabilitati si de anii necesari pentru pregatire. Aici chiar nu iti permiti sa faci greseli, nici greseli minuscule.

Pune in balanta, uita-te la ce iti poti asuma si prin ce ai fi dispus sa treci si alege.

Nu iti convine nici una pana la urma? Pune altele in balanta.

| smart01 a răspuns:

Salut. As spune ca meseria de economist, cu un mare DAR. Daca chiar iti doresti sa devii medic, sa urmezi studii universitare pe o perioada indelungata, apoi sa faci rezidentiatul si daca esti constient ca meseria de medic nu tine cont de sarbatori, de viata personala, atunci merita. Poti ajunge foarte departe in acest domeniu pentru ca este criza de medici la noi in tara sau poti profesa in strainatate. Daca insa te interesseaza care meserie e mai "sigura" sau mai usoara cea de economist. In plus, daca vrei apoi sa iti schimbi carierea, e mai greu sa treci de la medicina la altceva, pe cand ca economist, poti urma diferite cursuri de calificare sau de formare profesionala, asa cum sunt acestea http://sbinfo.ro/ si te poti reorienta.

| elyfel a răspuns:

Eu as alege medic chiar daca stai 6 ni in facultate si inveti cartile alea poti oricand sa pleci in afara si sa ai salariu si de peste 4000 de euro ca rezident