| WayhaughtK a întrebat:

Doar de curiozitate.
E ok un salariu de 70k pe an in Canada(psiholog)?
: ))

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pachetul de 70.000 pe an este un slaariu foarte bun pentru Canada.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Banuiesc ca e vorba de 70.000 CAD si e vorba de suma bruta. Cred ca e un salariu decent, nici mic nici foarte mare dar gandeste-te ca nu e chiar asa de usor de obtinut ca roman intr-o asemenea meserie. In plus emigrarea se face in baza unui punctaj iar studiile in Romania in domeniul psihologiei nu stiu daca sunt recunoscute. Trebuie sa te informezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculeaza cat inseamna net apoi raporteaza-te la toate cheltuielile.

P.S:Ai disperat pe Canada.

| WayhaughtK explică (pentru anonim_4396):

: ))))
Doar ma informam.
Desi da. Cred ca am exagerat : big grin

| Ryumex a răspuns:

Daa e chiar bine laughing
Ar veni cate 5, 834 de euro pe luna big grin

| venividivici2017 a răspuns:

E mai mult decat ok...banuiesc ca 25k-30k sunt pentru cheltuieli, cazare, mancare, transport.Nu stiu sigur, nu locuiesc in Canada, as avea posibilitatea sa ma stabilesc, ce sa zic, un salariu rezonabil.Totusi,distanta catre Romania:una este Europa, alta Canada!

| EmanuelStroia2003 a răspuns:

70K De euro sau in moneda lor? Ar veni 5000 Pe luna daca nu ma insel. Marog uitate la preturile de acolo cu cat poti cumpara o masina un televizor oricum canada e o tara in care nu prea sunt pericole si e extrem de frumoasa.

| WayhaughtK explică (pentru EmanuelStroia2003):

In dolari canadieni.
Pai un Passat nou de exemplu, porneste de la 26.000.
: ))
Mersi pentru raspuns

| andreia67 a răspuns (pentru EmanuelStroia2003):

Banuiesc ca e brut si e in CAD. Masinile si televizoarele costa cam la fel peste tot, oricum e preferabila Statelor Unite din multe puncte de vedere. Dar cand ai toata Europa la dispozitie nu mi se pare prea tentanta.

| WayhaughtK explică (pentru andreia67):

Da. Dar Canada e mult mai safe. Si oamenii am auzit ca sunt mult mai ok ca si cei din US. Si asta conteaza foarte mult pentru mine. In plus pot obtine cetatenia fara a ma casatori

| andreia67 a răspuns (pentru WayhaughtK):

Exact asta am spus si eu. Intre US si Canada si eu as alege Canada. Dar spuneam ca nu merita stresul emigrarii cand te poti stabili oriunde in UE. Acum 15-20 de ani poate merita, acum mi se pare complicat.

| WayhaughtK explică (pentru andreia67):

Aaa. Da sincer e complicat procesul. Dar imi place Canada. Imi place engleza. Si Europa e o optiune..., dar mnah

| WayhaughtK explică (pentru andreia67):

Si mersi de raspunsuri!