| Hahala a întrebat:

Doctoranzii bursieri mai au și alte surse de venit în afară de burse? Sunt aceștia plătiți ca asistenți universitari? Orele de predare incluse în contractul de muncă sunt plătite sau neplătite?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt platite daca ai un contract de munca cu universitatea, adica te faci asistent universitar. Nu e cine stie ce salariul, dar profesorii au venituri foarte mari din acele proiecte finantate. Daca te bagi si tu la un proiect prinzi niste bani foarte frumosi.

| Hahala explică (pentru Bondarel99):

"Studentul-doctorand poate desfăşura activităţi didactice, potrivit contractului de studii de doctorat,
în limita a 4-6 ore convenţionale didactice pe săptămână. Activităţile didactice care depăşesc acest
nivel vor fi remunerate în conformitate cu legislaţia în vigoare, intrând sub incidenţa Codului
Muncii, cu respectarea drepturilor şi obligaţiilor ce revin salariatului şi cu plata contribuţiilor datorate, potrivit legii, la asigurările sociale de stat, laasigurările pentru şomaj, la asigurările sociale de sănătate şi pentru accidente de muncă şi boli periculoase. În cazul în care, studentul-doctorand va desfăşura activităţi didactice care depăşesc nivelul de 4-6 ore, numărul activităţilor didactice, drepturile şi obligaţiile aferente, vor face obiectul unui act adiţional la prezentul contract
de studii doctorale." Acele 4-6 ore sunt platite?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Hahala):

Depinde ce scrie in contract. Difera de la facultate la facultate.