| PROdavid a întrebat:

Doresc sa-mi fac o idee despre facultatile bune care mi sar protrivi la prima vedere, dau bacu anul care vine si nu prea stiu ce facultate sa urmez. Cat despre mine detest matematica, ador engleza istoria putin geografia. economia ca principi.Psihologia "PLaton". Mar atrage stiinte politice dar.nu cred ca este ceva pe care ma pot baza. Alt ceva despre mine hmmm. aaa daca doresc ceva obtin nu conteaza ce obstacol am in cale pot renunta din pacate si la principi pentru scurt timp, dar momentan nu stiu exat ce sa imi doresc. REvin idei de facultati bune care mi s-ar potrivi.MULTUMESC ANTICIPAT

3 răspunsuri:
| sensa a răspuns:

Draga"prodavid"dupa parerea mea ar trebui sa-ti pui in primul rand intrebarea daca vei trece bacul(cel putin la limba romana) si apoi sa te interesezi de facultate.invata putina gramatica intai.fa din asta o dorinta daca tot nu conteaza ce obstacole ai in cale atunci cand iti doresti ceva.include asta intre acele "principi"(pentru cultura ta corect e principii) ale talehappy

| Kukusterino a răspuns:

Eu zic NU la stiinte politice ca te faci un imputzit de parlamentar antipatic si zic DA la engleza geografie franceza eventual psihologie informatica
P.S. In ziua de azi analfabetii sunt cei car4e nu stiu mai multe limbi si ce nu stiu informatika...

| Kassandra1408 a răspuns:

Draga davidutzu2011 - nu esti informatician, si nicinu esti cool daca scrii cu sh, tz s.a.m.d. Demonstrezi doar ca in afara de a folosi google-ul pentru a cauta filme porno pe net, nu prea stii altceva.
Iar sensa nu a sugerat ca PROdavid ar fi analfabet, ci doar ca are cateva scapari care vor trebui corectate.
Eu am fost la profilul filologie-bilingv intensiv engleza si tot am scapari, asa ca apreciez atunci cand cineva ma corecteaza.
NU iti recomand stiintele politice - pe langa faptul ca se intra pe pile, in facultate nu prea inveti, se pune mult accent pe filosofie, iar examenele sunt o bataie de joc. Am o prietena care s-a retras dupa primul semestru.
Iti recomand facultatea de limbi si literaturi straine - are mai multe sectii care te-ar putea interesa: studii americane, limbi moderne aplicate, traducere si interpretare. Dar se intra pe baza de examen - la limba romana( gramatica) si la engleza sau alta limba la alegere. Asa ca pune-te la punct cu limba romana si da examenul. Te pot ajuta cu subiectele din anii trecuti daca ai nevoie.