| Botoghina_Cosmin_1980 a întrebat:

Dorinta mea cea mai mare in viata este sa devin pilot nu doar pentru ca este bine platit ci si pentru ca imi place meseria in sine. Problema este ca anul acesta incep liceul pe profil uman, specializare stiinte sociale. Este posibil sa imi indeplinesc visul? Si daca da, cum?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu mai puneti intrebarea asta stupida.
Daca vrei sa urmezi o anumita meserie ar trebui sa te doara undeva de ce materii ai facut tu in liceu. La orice facultate (chiar si alea unde se intra cu examen) se ia totul de la 0.
Ca sa fii pilot nici macar nu iti trebuie facultate, trebuie sa faci niste cursuri deci nu intereseaza pe nimeni de liceul tau. Tu asigura-te doar ca iti iei bacul si atat.

| Botoghina_Cosmin_1980 explică (pentru Bondarel99):

Da, dar am inteles ca daca nu urmezi un profil real este nevoie sa sustii niste teste la matematica, fizica si engleza. Din moment ce esti le uman nu prea faci fizica si matematica. Legat de asta era intrebarea mea in principal.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Botoghina_Cosmin_1980):

Nu e adevarat. Se face un curs inainte sa dai acele teste si ei te invata tot ce trebuie sa stii.
Singura problema cu meseria asta e ca acel curs e foarte scump, atat.