| Annabellagirl10 a întrebat:

După Absolvirea facultății de psihologie, terminarea modulului psihopedagogic 1, ce materii poți preda la gimnaziu; exIstă posibilitatea să se lucreze şi în învățământul special?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu cred ca se face psihologia la gimnaziu...
Poti cel mult sa fii psiholog scolar, dar si aici majoritatea posturilor sunt ocupate.
Ti-as da un sfat daca imi permiti: vezi ca se cauta absolventi de psihologie pentru terapiile ABA (pentru copii cu autism). Trainingul ti-l fac ei si am citit ca sunt salarii foarte mari (mult mai mult decat ai putea castiga vreodata in invataman), singura chestie e ca trebuie sa ai foarte multa rabdare cu copiii (de asta unii psihologi nu pot lucra cu ei, nu au rabdare). Intra pe un site sau ceva si citeste mai multe. Sunt mai multe centre de formare in acest sens.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In invatamantul special, da, exista posibilitatea sa se lucreze.
La invatamantul gimnazial normal nu poti fi altceva in afara de psiholog.