| LaviniuA a întrebat:

Dupa cati ani de scoala poate un medic sa profeseze in Romania? Sa zicem ca persoana vrea sa-si deschida cabinet si sa lucreze ca ortoped.
E la fel, indiferent de oras?

Se poate castiga dreptul la acte medicale, cu mai putina scoala? De ex in SUA sunt multe tipuri de scoli de unde ies tot un fel de doctori, dar nu medici (osteopati, chiropractori, naturopati si multe altele).

3 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Kinetoterapia e doar 4 ani, pentru restul ai nevoie de 8-10 ani minim.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și la noi, fiindcă legislația este slabă, poți obține o licență de practicare a unei forme de medicină alternativă după cursuri sau certificări dubioase. Să zicem ortoped, nu.

| relian a răspuns:

Ortoped este un specialist, deci facultate de medicina normala cit so face, plus stagiatura cit o fi si aia, dupa poti sa faci ce spui tu cabinet.
E la fel indiferernt ce oras este, legea este lege oriunde, la sat la oras, tot oameni sunt.

Cei care arati tu, pai ce aia is doctori, au si ei o sandrama, stau cit stau, apoi inchid.
In sf eu la cabinete de astea nu ma duc, nici de as avea probleme, nu-s adeptu vindecarilor naturtiste, sau alte povesti, e timp si bani irositi.
Dar sunt si oameni care merg, fac si aia un ban cinstit laughing desi is f slabi ca meserie, de aia am si spus, ce aia is doctori.

In general pe aici cabinete de astea doctorul si cabinentu, merg alea de familie, restul, is slabi cum am spus ca si profesie, de aia sia deschis si cabinet, ca altundeva slabe sanse sa faca ceva, ori nu-i multumit cu banii la ce stie el sa faca, asa ca la cabinetul lui ramane cu malai mai mult.

De scoala nu stiu daca e mai putina asa cum spui tu.Or fi aia altceva, din aia ce te maseaza sau mai stiu eu ce fac.
Ce am vazut si am vorbit pe aici, cabinet cu dotor, deci specialist, slabi rau, sa nu zic unia praf laughing aia buni lucreaza la clinici mari, astioa cu cabinete fac si ei deo amandina laughing