| MaradonaGapiro a întrebat:

După ce devii politist in Romania poti pleca in diferite țări? De ex. Serbia. Am mai auzit lucrul acesta si vreau sa stiu care ar fi criteriile si ce rol ai acolo pe aceea perioada cat esti plecat

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In concediu poti pleca unde vrei doar ca trebuie sa anunti parasirea tarii. Daca te referi la misiuni, merg mai mult militarii. Politistii mai putin cu atat mai mult cu cat si militarii au politisti (politia militara).

| sierra1 a răspuns:

"politist in Romania poti pleca in diferite țări?" - unde vrea mușchiul tău, acolo mergi

"ce rol ai acolo pe aceea perioada cat esti plecat" = turist simplu și atât!

| MaradonaGapiro explică (pentru sierra1):

Nu ai inteles întrebarea. Ma refeream in scop de serviciu.

| sierra1 a răspuns (pentru MaradonaGapiro):

Atunci când o fi cazul, primești "misiune" clară

| Catrice a răspuns:

Polițistul român e polițist român. In alta tara este un simplu turist.

| Feri5 a răspuns:

Da, doar că trebuie să știi că ai depus jurământ militar și trebuie să te ții de el...