| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce termin facultatea de litere, engleza-franceza, trebuie neaparat sa ies profesoara? Nu as vrea sa lucrez in invatamant din cauza salariilor. Stie cineva ce alte meserii pot avea?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Translator, traducator, ghid turistic, interpret la guvern sau chiar la Parlamentul European.

| yuli10 a răspuns:

Translator, traducator, scriitor, textier, redactor sau ai putea sa lucrezi la ambasada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poți să profesezi dacă ai modul de pedagogie făcut în timpul facultății sau ulterior.
Poți fi translator (la București se face un curs care se finalizează cu certificat autorizat de traducător) sau deschide un birou autorizat de traduceri singură sau împreună cu cineva care cunoaște alte limbii străine.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti da meditatii de engleza franceza legal prin firma ta, se castiga foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa tii cursuri de engleza pentru cei care vor sa invete, incepatori avansati si daca perfectezi latura tehnica este si mai bine sunt putini traducatori de documentatie tehnica straina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti iei atestat de traducator. Sau poti face orice altceva, nu e musai sa fii profesor daca nu vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi ca profesorii de acum traiesc din salarii? sa fim seriosi.sunt o gramada de variante ca profesor asa incatla salariu nici sa nu umbli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa tii cursuri de engleza pentru cei care vor sa invete, incepatori avansati si daca perfectezi latura tehnica este si mai bine sunt putini traducatori de documentatie tehnica straina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Translantorul te ajuta la lecti si la comunicarea in alta limba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dahappy ai putea spre exemplu sa te angajezi translatorwinking happy :*

| valentin_2770 a răspuns:

Normal asa ar trebui sa profesezi dar in invatamant trebuie sa dai nenumarate examene si nici eu nu te-as sfatui sa iti alegi meseria asta dar ai putea sa te angajezi foarte usor ca traducatoare daca te pricepi la limbi straine sau in turism de asemenea.Stai linistita ca iti gasesti de lucru doar ca trebuie sa stapanesti limbile pe care le-ai facut in facultate asta e cel mai important. Oricum in viata se pot intampla multe nu stii poate peste 4-5 ani unde o sa lucrezi nu conteaza ce facultate ai terminat important e sa stii sa te descurci ca om in orice stituatie sa fii descurcaret.Preminatul scolii nu va fi intotdeauna si premiantul vietii tine minte asta!

| JoanneJoan a răspuns:

Foarte folositoare raspunsurile...dar se cauta translatorii?