| Charlotte02 a întrebat:

Dupa ce termini facultatea de drept, cum alegi in ce domeniu sa lucrezi? ma refer daca sa lucrezi pentru divorturi, la puscarie sau eu stiu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti deveni avocat si te specializezi in ce domeniu vrei - penal, civil, familie, etc.
Pentru a deveni avocat trebuie sa dai examen de intrare in barou, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un avocat definitiv si apoi sa sustii examenul de definitivat.

| Charlotte02 explică (pentru Ioandelasal):

Ce se intampla daca nu iei examenul ala de intrare in barou?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Charlotte02):

Fara cele 2 examene - de intrare in barou si de definitivat - nu poti fi avocat.

| BiuL a răspuns:

Nu-ti alefi domeniu... lucrezi in domeniu juridic. Iti alegi o profesie : jurist, procuror, judecator, avocat, notar etc

| PedoBarbie a răspuns:

După ce termini poţi să te faci avocat, notar, judecător. Te specializezi ce fel de avocat vrei.

| SorinTudor a răspuns:

Adica sa devii avocat?