| SergiuStoica a întrebat:

După ce termini liceul militar poți ieși intr-o funcție fără a mai da la o academie? Părerile is împărțite. Jumate zic ca după liceul militar poți deveni soldat sau subofiter fără a mai face ani de studiu. Alții zic ca trebuie urmată neaparat o academie pentru a deveni subofiter.
Mai pe scurt: cu ce te alegi după ce termini liceul militar, te alegi cu o funcție? Cu un loc de munca fără a mai face academii sau alte chestii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul militar nu-ti ofera nici o calificare, asa ca nu vei avea automat un loc de munca, decat daca te-ai angaja ca SGP.
Dupa ce obtii diploma de bacalaureat poti urma o scoala de subofiteri/maistri militari sau o academie militara, bineinteles daca reusesti la admitere.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti iesi simplu SOLDAT, fara alt grad si fara functie.

| sierra1 a răspuns:

"După ce termini liceul militar. Poți ieși intr o funcție fără a mai da la o academie? Părerile is împărțite"

NU ÎS! Ieși doar absovent de liceu și atât. Adică mai nimic