| Lester23 a întrebat:

Dupa finalizarea școlii de politie sau academiei de politie, esti repartizat/a in alt oras/sat in functie de medie? Adica daca ma gandesc ca fac 3 ani de academie de politie si totusi fac fata materiilor si tot sunt repartizat in afara domiciliului… nu mi se pare ok. Dau funda pentru un raspuns concret!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Armata si Politia ofera locuri de munca conform mediilor de la sfarsitd e scoala si repartizeaza in orasele unde au nevoie, nu unde doreste fiecare.

Politia si armata sunt doua unitati unde nu sediscuta repartizare, ci se executa, inclusiv acelea de a merge acolo unde esti trimis sa muncesti.
Cu cat ai media mai mica, cu atat risti sa fii repartizat in sate, comune sau in orase mai indepartate.

| mi25 a răspuns:

Dupa nevoi si in ordinea mediilor de absolvire.

| catalin09023 a răspuns:

Media decide.

Vei fi repartizat in functie de nevoia inspectoratului si media ta.
Daca media ta e buna, nu ai de ce sa iti faci griji.

PS daca ai facut o facultate la buget o sa coste Academia.