| Leo0008 a întrebat:

După terminarea studiilor ce loc de munca bun plătit în informatica as pute gasi?

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu gasesti loc de munca bine platit imediat dupa terminarae facultatii, fiindca nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat.
Dupa terminarea facultatii si sustinerea licentei incepi adevarata lupta de existenta, cautandu-ti loc de munca in industria pentru care te-ai pregatit profesional.

Sansele sunt mici in primii ani sa gasesti ceva, fiindca sunt altii mai vechi, care au terminat cu ani in urma si care sunt preferati, fiindca au ceva experinta profesionala.

Dar speri sa gasesti, facand aplicatii online, sau cautand ceva pe site-urile de munca internationala, luand contracte mici ca sa poti supravietuii cu salarii mici si asa capeti experinta, iti face un renume, aduni feedback bun care iti poate aduce joburi mai bune in viitor.

Piata de IT este extrem de competitiva si numai cei mai buni ajung sa prinda jocuri bine platite, restul inca asteapta sa se ibeasca vreun post pe undeva, ca sa castige salariul mediu pe economie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Întrebarea e ce studii și ce nivel de cunoștințe ai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică, cum să îl găsești? Ști să faci ceva în domeniu, ai competențe? Oferă ce știi și vei fi angajat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foloseste-ti imaginatia. Uita-te pe www.ejobs.ro si www.olx.ro la locuri de munca in IT, citeste cerintele posturilor de acolo si gandeste-te daca te-ai califica, daca ai rezista si daca ti-ar placea.
In timpul studiilor e bine sa stii in ce directie vrei sa mergi dupa facultate, ca sa filtrezi informatiile mai bine, si sa nu ratezi ceea ce iti va fi de folos.

| Brizbriz a răspuns:

NICAIERI
dupa asa o intrebare, problema se imparte in doua:

ai SAU NU talent la IT?!?

daca ai, fuckultatea nu conteaza... DELOC, pentru ca mai nimic din ce se face la fuckultate nu are valoare direct practica, ci doar indirect, generalizat
daca nu ai, fuckultatea nu conteaza... DELOC, pentru ca, NU AM AUZIT **NICIODATA** de unul care sa aiba talent si sa nu reuseasca in domeniu, chiar daca nu si-a dat seama de la inceput

EU PERSONAL, m-am angajat in IT cu adeverinta de 12 clase, pentru ca am "reusit" sa pierd diploma de bac
dar, fara falsa modestie, sunt... GOD DAMN MF... GOOOD
deci
fuckultate...
CE E AIA?!?

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Pai vezi daca făceai facultatea poate știai că există IDE uri pe Linux. Așa doar ai impresia că știi chestii

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Wow, my old enemy... STAIRS

hai sa o luam incet
DECI
"merita" sa faci facultate, numai ca sa auzi de IDE-uri
cu toate ca EU NU SUNT PROGRAMATOR
totusi "merita"

SA MORI TU?!? (ca merita)
DA' DI SHE FAH, *DI SHE*?!?
rolling on the floor

urmatorul lucru pe care o sa mi-l spui e ca merita sa te casatoresti, DOAR ca altfel nu ai parte de sex... RILI?!?hee hee

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Atât ai înțeles? Bravo.

| goguPatent a răspuns (pentru Brizbriz):

La ce ești așa de good?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Tu cu ce limbaj de programare lucrezi? Am auzit ca este suficient sa stii bine un limbaj de programare si sa fi facut un curs ca sa lucrezi in IT. Este adevarat? Eu m-am uitat pe anunturi cu job-uri in IT si am vazut ca au ceva mai multe pretentii decat sa stii bine un anumit limbaj de programare si atat. Sunt putin confuza.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

"acum o oră | suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):
Atât ai înțeles? Bravo."

rade ciob de oala sparta, nu am percutat ideeuri de lunix, brusc tu esti ala mare si tare
so be it
hail 2 u mf, god damn u mf f. f. (stii tu ce e aia, ca esti puppy mare, tare si vaccinat)
hail, hail, hail :P
mai exact, sa vezi cat te "apreciez":
https://www.youtube.com/watch?v=pjKFIim6Gj8
GOD BLESS AMERIKA
... SIEG HEIL

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Un job pe bune in programare îți cere experiență intr-un limbaj și anumite tehnologii. Pentru un programator bun, limbajul e doar o unealta. Un programator bun trebuie să înțeleagă niste concepte pe care le poate pune in practica în mai multe limbaje daca are la dispoziție o documentație. De aia ii atrăgeam atenție domnului brizbriz că el doar are impresia că știe. Și rolul facultății cam asta e. Sau îți pună baza la niste principii pe care tu sa le dezvolți pe parcurs. A fi programator nu înseamnă să înveți un limbaj pe de rost și gata așa cum cred multi. Înseamnă ce ți am descris eu mai sus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brizbriz):

Depinde, la poli faci cateva chestii practice. Si mai ai si scutirea de impozit. Deci merita.

| Brizbriz a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar pierzi 5 ani facand chestii care nu iti folosesc nimic in IT
nu o sa uit in viata mea, "automatica si calculatoare", VREAU *NUMAI* CALCULATOARE, departajarea se face in anul 3
DAAAAAAAAR
cu multa nesimtire si fara pic de respect pentru inteligenta mea, cel putin, in anul 1 se face fizica aplicata la tensiuni in bare (nu mai stiu cum ii zice, adica roboti, cat pot sa ridice, samd) DECI AUTOMATICA PURA, chestie care nu are nici o legatura oarecare cu, calculatoarele

deci, depinde direct proportional de cat de tare te mananca pe tine, 5 ani sa ai viata de student, fara mari griji, in afara de note

pentru ca in rest, nimic practic in IT care se face in poli nu il poti invata si singur, iar reducerea de impozit, nu prea stiu cum e cu aia, dar am impresia vaga ca e pe tot IT-ul in momentul asta, nu conteaza ca ai facut sau nu poli

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

IT este ca si cum ai spune regnul animal
regnul animal e format din sute de mii de specii, considerate animale si nu plante sau altceva (in ziua de azi, vad ca au bagat mai multe regnuri)

mai exact, IT este o umbrela, mare, mare, MARE RAU, care acopera programarea in diverse limbaje, inca am vazut oameni care programau in limbaje antice de gen fortran, cobol, etc. la limbaj masina - assembler, fara de care nu se poate face nici un driver (poti sa scrii 90% din driver intr-un limbaj de nivel inalt, insa la sfarsitul zilei fara bucatele mici de ASM nu merge driverul)
www.menuetos.net
la limbaje de nivel inalt, PHP, perl, python

eu stiu bine un limbaj de automatizare IT, si anume bash scripting, e un limbaj de nivel mediu, dar ca administrator de sistem (Linux si nu numai) iti face viata usoara RAU, cand ai de verificat ceva de gen sute de mii de linii de log, de exemplu

mai acopera administratrea de sistem, administrare de retea (vezi cisco... ala NU e la facultate, dar e recunoscut international cu multe spume), web design, algoritmica (in teorie asta e definitia informaticii), asta se face la facultate, iar daca esti cu adevarat bun in asta, poti sa ajungi la zeci de mii de euro pe luna in mana, dar trebuie sa fi in stare sa faci, ceva de gen un engine de joc... OPTIMIZAT (scris cu litere mari, pentru ca e GROASA cand nu e optimizat, pentru ca nu sunt multi gameri care sa aiba calculatoare de ultimul top), help desk (instalezi si configurezi windows-uri, fizic switch-uri si servere, etc.), baze de date (mysql e cel mai folosit)
etc.etc.ETC.

| Brizbriz a răspuns (pentru goguPatent):

"acum 21 ore | goguPatent a răspuns (pentru Brizbriz):
La ce ești așa de good?"

I'm the biggest, the best, better than the rest:
https://www.lyrics.com/lyric/2938686/Clawfinger/Biggest+%26+the+Best
https://www.youtube.com/watch?v=ahjw6vSbOCo

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brizbriz):

Aici sunt de acord cu tine, si eu am facut "Automatica si Calculatoare", 4 ani (2005-2009), si primii 2 ani au fost fix degeaba (fizica, electronici - elth, eea, ed, 3 matematici + ts, etc.).

Daar, mi-a placut ce-am facut in anul 3 (RL, ASC, APD), mi s-au parut practice. Si in anul 2 am avut o materie practica (protocoale de comunicatie), iar de anul 4 nu mai zic, cam toate au fost practice.

Legat de impozit: este valabil daca ai terminat orice facultate, nu neaparat poli, chiar si una de 3 ani.

| Brizbriz a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, nu spun deloc, ca nu se face nimic folositor in IT, spun doar, ca trebuie sa te decizi daca merita sau nu, adica avantaje si dezavantaje

| goguPatent a răspuns (pentru Brizbriz):

Deci la mistouri?
Se angajeaza in IT pe asa specializare?

| Brizbriz a răspuns (pentru goguPatent):

Daca esti "the best" in IT... EVIDENT tongue~~~~

| goguPatent a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai fii serios. In primii doi ani se fac lucruri utile la AC. Ai vreo 3 obiecte strict de bazele programarii, sisteme de operare, electronica samd. Si da multa matematica. Daca tu ai ales sa faci programare dupa AC e decizia ta, dar facultatea aia te pregateste sa fii inginer.

| Cosmin86 a răspuns (pentru goguPatent):

Pai am zis ca se fac si lucruri utile, am dat si un exemplu (protocoale de comunicare), daaar, am zis ca se fac si multe inutile si grele... si m-am referit mai mult la electronici, decat la matematici. Si, ca fapt divers, eu am facut EEA si ED cu Cupcea (poate ai auzit de le) si la ELTH cu Tuduce... deci, ce sa mai zic, ca-mi venea sa ma las de facultate happy

| haileewatson a răspuns:

Informatica e un domeniu larg. Poti gasi job-uri in orice specialitate daca esti destept.

| goguPatent a răspuns:

Că sa îți răspundem la întrebare trebuie sa ne spui ce înțelegi tu prin IT și la ce studii de referi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oriunde in IT, de la vanzari la programare

| SuperCoolDude a răspuns:

Ce raspunsuri de spam au astia pe aici.

Bro, gaseste-ti un loc stabil in primul rand. Poate fi orice.
Operator PC, Agent Call Center, Vanzator de Bitcoin, poti gasi absolut orice iti atrage atentia.

Ai pus o intrebare generala, dar nu stim prea multe despre tine si despre "background-ul"tau (adica experienta, ce vrei cu adevarat sa faci si elementul tau personal).

Sfatul meu sincer, ca un umil absolvent de liceu, este sa iti gasesti un job pentru a avea o sursa de venit. Orice job.
Daca iti place cu adevarat domeniul IT, poti aplica la cursuri pentru a invata: codare, python sau orice alta ramura a informaticii. Dar pentru astea ai nevoie de bani si sa inveti in mod activ la cursurile alea (care btw, sunt mai practice decat facultatea).

Ca sa iti gasesti un job, va trebui sa ai un CV bun. Iti recomand sa iti faci un CV EUROPASS (cauta pe net si gasesti) si descrieti profilul tau profesional (ce aptitudini ai, ce crezi ca poti face etc). si daca nu te descurci, cauti pe google search. Incearca sa fii practic si sa scrii lucruri de genul "Abil in a lucra cu dispozitive digitale, Un bun cunoscator al limbii engleze, Capabil de a lucra in echipa" plus alte lucruri.

Acum, depinde de multi factori la ce vrei tu. dar sfatul meu este sa investesti niste bani in tine, specific vorbind, in abilitatile tale. Fa cursuri, daca esti intr-adevar pasionat. Daca te apuci de Python, sa stii ca sunt salarii foarte mari in domeniu, pentru cei ce cunosc acest limbaj.
Dar sunt multe alte lucruri pe care eu posibil nu le stiu. Depinde de tine si ce vrei tu.
Mult succes!

| StripperRaoul a răspuns:

Șomer pe viata ce munca fara experienta.

| Calipso10 a răspuns:

Dacă nu urmezi facultatea singurele compani care plătesc bine și legal sunt dedeman și lidl dar și munca este pe măsura