| andreisergiu123456789 a întrebat:

Dupa un an si jumatate de activitate,am hotarat sa las firmele din Romania si sa incep sa lucrez remote, ca programator, pentru alta tara.Care ar fi cea mai convenabila cale?
Astept raspunsuri de la cunoscatori.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Și soțul meu lucrează de 5 luni la Canon Germania - suport tehnic. În acest moment lucrez încă in turism la un hotel, deși la final de august și eu am aplicat pe videostreaming la Teleperformance- moderator, e-mail la o firma. Voi avea parte de curs timp de 3 săptămâni (in acest timp ma vor plati) și pentru început un contract de 3 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Proiecte de freelance găsești destule ...upwork.com ar fi in exemplu

| SingleForOne a răspuns:

Ideal este sa lucrezi pentru o companie remote dintr-o țară în care urmează să te muți acolo pe viitor. Doar spun ca idee, dar după cum ai planurile tale. O altă idee bună este să lucrezi pentru o companie care poate să te plătească într-o valută puternică, cum ar fi dolarul american, francul elvețian, euro, yen-ul japonez, și altele dacă mai sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice firma care angajeaza online fara sa necesite zbor la sediu... sau iti faci propria firma si angajezi indieni pe salarii mai mici decat la noi si iei contracte de freelancing, si da, nu e castig stabil, dar e mult mai mare pe termen lung iar variatia e mult deasupra unui salariu.