| vladutzumuresan1996 a întrebat:

E adevarat ca biologii mor de foame si ca nu se castiga mare lucru din asta? Sunt pasionat de natura si de fauna si vreau sa ma inscriu la bio la UBB iar ai mei imi tot zic ca din asta nu se castiga si ca trebuie sa imi aleg o meserie din care sa imi intretin viitoarea familie.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde: cum si unde te vei angaja sa lucrezi.
Daca-ti iubesti meseria, atunci automat vei fi mai curios, sa aflii acele detalii /nise pe care altii nu le cunosc sau le cunosc putini.
Iar aici vei avea oportunitatea: sa faci ceva ce altii nu stiu!
Astfel poti deveni chiar o somitate recunoscuta in domeniu!
Cum majoritatea nu alearga spre biologie, automat si specialistii sunt mai putini. Iar daca o "marfa" este rara pe piata, atunci se si vinde mai scump. Si tu, la randul tau, vei putea sa-ti alegi un loc de munca unde ESTE NEVOIE de cunostintele tale, iar tu vei putea sa-ti negociezi un salariu pe masura!winking

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

~daca o "marfa" este rara pe piata atunci se si vinde mai scump~

corect dar să nu uităm jocul cerere-ofertă

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Trebuie sa inveti si cum- si unde sa vinzi "marfa". happy

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Cred că n-ai ințeles: cererea dictează!

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Si ofertarea poate dicta!
( vezi vanzatorii ambulanti big grin )

Ca viitor angajat /antreprenor trebuie sa stii cum sa te recomanzi, pentru a obtine ce vrei, adica sa ai succes.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Când cererea nu există, asta e sf!

| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Sunt multi care sunt in stare sa convinga omul sa cumpere aproape orice, chiar daca nu are nevoie.
Cunosc si persoane care isi vand serviciile astfel.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Vorbim de starea de normalitate nu de excepții

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este adevarat!
Depinde la ce domeniu bilogic te referi, ca-n unele se poate castiga de zeci si sute de ori, mai mult decat in altele.

Uite aici definitia din DEX a cuvantului biologic, ca sa-i inveti toate sensurile si domeniile cu care se ocupa BOLOGIA:

"BIOLOGÍE s. f. Știință care studiază manifestările vieții din punct de vedere anatomic, fiziologic, zoologic etc. ♦ Știința organismelor vii, animale și vegetale"

| sierra1 a răspuns:

"vladutzumuresan1996 : E adevarat ca biologii mor de foame..."

1 nu, (pentru.) că știu ce plante din natură sunt hrănitoare
2 biologul angajat ia un ban deci nu din nou

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e adevărat.

| doctorandus a răspuns:

Dap, poti sa fii medic sau inginer softist si sa mori de foame cu diploma-n mana.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete nah, stiu ai tai gata tot. Sint o gramada de chestii decente care se pot face ca biolog. Pina la urma chiar si profesor - de ce nu?

| RoCkKiD a răspuns:

Absolventii de biologie au 2 variante mari si late, una de lux mai greu de accesat, si una de duzina cu salarii nu prea mari.
Cea de duzina e in laboratoarele de analize iar cea de lux e la chestii gen clinici de fertilitate. Mai e si varianta extra rara in instututii publice care se ocupa de biosfera romaneasca dar locurile sunt asa putine ca sansa sa prinzi un pot e aproape negativa.

Deci da, joburile sunt putine si nu prea bine platite.

| wildthing a răspuns:

Inainte de a lua o decizie importanta in viata, e bine sa abordam situatia ca la sah, sa gandim cu 3 mutari in avans...nu sa ne aruncam cu capul inainte si sa zicem ceva de genul "lasa ca vad eu ce-oi face atunci cand va veni vremea!"
Nu trebuie sa-i asculti neaparat pe parintii tai, dar ar fi bine sa te gandesti cu pragmatism, care iti vor fi optiunile dupa facultate. Ce vei face? Doar in filme apar solutii salvatoare atunci cand eroul principal are nevoie de ele. In viata reala, de cele mai multe ori eroul se zbate ca pestele pe uscat, iar cand ii e mai greu, viata nu vine cu solutii, de obicei vine cu mai multe "palme peste ceafa".
Sigur ca ar fi frumos sa ne putem castiga traiul facand ceea ce ne place, dar foarte putini oameni pe lumea asta, au parte de acest privilegiu.
Gandeste in perspectiva, analizeaza, decizia e doar a ta, dar asigura-te ca peste ani, n-o vei regreta.