| Joker3134 a întrebat:

E adevarat ca daca vrei sa fii asistent medical trebuie sa lucrezi mai intai 5 ani in infirmerie?

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu. Faci postliceala de asistenți medicali sau Facultatea de asistență medicala și devii asistent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci postliceală 3 ani dar trebuie sa iei și bacul sau faculta.

| Andreeush a răspuns:

Nu este adevărat.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu este adevărat.
Pentru a lucra ca asistent medical ai nevoie de diploma de Bacalaureat și diplomă de postliceală sanitară (3 ani) sau diplomă de licență - UMF specializarea AMG (4 ani).
Dacă nu ai diplomă de Bacalaureat te poți înscrie la postliceală însă va trebui să iei Bacalaureatul.
După ce ai obținut una din aceste diplome, te înscrii la concursuri în spitale/clinici etc.

Succes!