| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

E bine daca intru la liceu pe Mecanica? Dupa ce termin facultatea o sa am salariu minim 50 de milioane?

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde unde vei lucrahappy

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Wr3nch):

Adica?

| Wr3nch a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Adica nu termini liceul si bam, primesti 5000 de lei oriunde mergi.

| Catrice a răspuns:

Nimeni nu îți garantează un astfel de salariu dacă numești bun în domeniu.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Catrice):

Dar e ok profilul? Am vazut ca se intra si cu medie de 7

| Andreea930 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Cred că se intră cu orice medie. Eu am intrat cu 1 și ceva laughing)

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Andreea930):

1?!

| Andreea930 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Da 1:56 aproape 2

| johnnny123 a răspuns:

Tu nu ai început nici liceul și deja te gândești la salariul pe care-l vei avea după terminarea facultății?

Este bine că te gândești la viitor, dar trebuie să înțelegi că lumea nu funcționează pe principiul "termini facultatea x, vei avea salariul y".

Există un milion de factori care influențează un salariu, unii care țin de prestația ta, alții care țin de mediul extern și deci nu-i poți controla. Adaugă la asta și dificultatea de a prezice situația economică de peste 10 ani, când vei termina tu facultatea, și poate vei înțelege de ce întrebarea asta nu poate primi un răspuns astăzi.

| aXy99 a răspuns:

Dupa ce termini facultatea, daca esti bun si inveti, vei avea si 5000 de lei salariu. Dar nu imediat dupa ce o termini, ci dupa ce acumulezi ceva experienta.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde cat de bine inveti.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru RoCkKiD):

Adica? Am vazut ca se intra si cu media7

| RoCkKiD a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Se intra si cu medii sub 5, nu-i interesaeza.

Problema e ca atunci cand te duci sa te angajezi vor doar sa vada ca ai diploma si dupa iti dau un test. daca nu te descuri la testul ala nu te ia nimeni.

| crysty1222 a răspuns:

Poti sa intri unde vrei tu, dar conteaza sa si inveti. Daca intri pe profilul Mecanica trebuie sa inveti calumea daca vrei sa ajungi undeva. Asta o sa te ajute si la facultate in caz ca vrei sa intri tot pe o specializare de mecanica. Plus ca, conteaza foarte mult sa inveti atat teoretic cat si practic, pentru ca in momentul in care o sa vrei sa te angajezi ti se vor da niste probe de mecanica sau vei fi intr-o perioada de proba. In perioada aia trebuie sa arati ca stii mecanica ca sa ai sanse sa te angajezi. Dupa facultate te poti angaja si in afara pe un salariu mai mare de 50 de milioane, dar asta depinde de tine si de cum inveti. Dar ai grija ca la liceele astea cu profile tehnologice nu prea se invata din cauza ca aici ajung elevi cu medii destul de mici. Deci ai grija sa nu intri intr-un anturaj de asta de baieti care nu invata si se tin de alte prostii ca o sa ajungi sa nu mai inveti nimic si o sa-ti fie greu dupa aia. Succes!