| crst90 a întrebat:

E bine sau nu sa-mi trec in CV ..ca experienta, ca am lucrat timp de 3 ani dar fara forme legale, pe timpul scolii?

5 răspunsuri:
| wj a răspuns:

As zice ca e irelevant. Nu poti dovedi..sau daca chiar vrei, poti sa scrii dar nu mentiona ca fara forme legale big grin

| neutrino a răspuns:

In CV nu se mentioneaza daca ai lucrat cu sau fara forme legale.

| tudorsad a răspuns:

1. nimeni nu verifica legalitatea colaborarii dintre tine si o alta firma unde ai lucrat.
2. este foarte bine sa treci experienta profesionala. Prin aceasta iti dovedesti interesul tau pentru a munci, dar si experienta, deprinderile si tot ce ai dobandit datorita experientei.
3. este si mai bine daca in cv, la fiecare post ocupat, sa scrii si ce indatoriri ai avut, ce drepturi primeai etc.

Ca si concluzie, da, este bine sa treci experienta la alte firme. Acest lucru iti poate oferi un MARE avantaj la noul loc de munca!

Mult succes

| mona a răspuns:

Nu are nici un rost sa treci pe cv ca ai lucrat daca nu poti dovedi

| TheAce a răspuns:

In CV nu exista rubrica unde sa mentionezi daca job-urile trecute au fost ''la negru'' sau nu. Partea proasta e ca poate firma angajatoare nu va dori sa angajeze pe cineva cu experienta dar fara carte de munca. Poti insa spune ca ti s-a facut contract dar nu si carte de munca, insa cel mai probabil nu vei fi intrebat. E bine sa treci totul in CV, 3 ani de activitate intr-un domeniu isneamna mult, mai ales daca esti tanar. Mult succes!happy