| Mariella a întrebat:

E nevoie de o facultate speciala pentru a dubla vocile personajelor din desene animate? Si unde sunt studiourile astea de se ocupa de dublat? Nu imi trebuie acum, ca sunt abia in clasa 11a, da' ma gandesc ca dupa ce termin facultatea, ar fi prea plictisitor sa fac pe ghidul.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru dublarea filmelor se folosesc actori. Vei vedea ca la sfarsitul desenelor animate scrie de obicei ce actor este vocea fiecarui personaj.

| Chocolate a răspuns:

Trebuie sa ai talentwinking, l-ai vazut pe ala ce dubla vocea lui Silvester din Loonie Toons?rolling on the floor fraatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general sint folositi actori pentru dublarea filmelorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in general sunt folositi actori pentru dublare, cu cativa ani in urma actori de prin toata tara(era mai ieftin asa... dar erau niste voci de prin Oradea care aveau un accent ce starnea rasul... tin minte ca rula un film serial cu Isus in desene animate, nu comentez, si Isus vorbea cu accent ardelenesc, foarte tare!)azi s-au mai stilat si desenele, e la mare cautare sa ai desene animate cu voci celebre, dar pe canalele noastre pentru copii stii cine pune voci la filme?! copiii actorilor de prin Bucuresti, ca la noi asa merge treaba-actorii oricum au deschidere, le cam cunosc pe domnisoarele cu casting-ul, ce sa mai pierdem vremea cu selectia?
dar nu toti sunt actori. exista si oameni din radio cu voci bune, cunoscuti si pentru reclamele pe care le fac.Cu putina ambitie e loc pentru toata lumea! Dar pentru urechile fine si pentru. gusturile rafinate se simte diferenta clar intre cei cu scoala pentru treaba asta si cei fara.
Aici functioneaza treaba cu AI CARTE AI PARTE. parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca studioul este in Oradea!

| Mariella explică:

Ok, deci dupa ce o sa fac engleza-franceza ma apuc de actorie.