| MZc a întrebat:

E normal ca un angajator să-mi dea penalizare din prima luna de munca? În loc de 1498 lei, mi-a băgat 1353. Cu 145 lei mai puțin. Ma gândesc ca fiind la început și fiind primul job e normal sa mai fac greșeli.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca n-ai lucrat intreaga luna, este cea mai verosimila ipoteza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Face ce vrea mușchii lui. Dar ar trebui să discuți cu el, ce anume nu ai făcut bine, ca să poți corecta, sau să protestezi dacă consideri că este un abuz.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai stii sigur ca aia a fost o penalizare? Fiind in prima luna de munca, ai lucrat normal in toate zilele, astfel incat sa iti dea salariul complet?

| MZc explică (pentru DoarBogdan):

Ce înseamnă "ai lucrat normal"?

| DoarBogdan a răspuns (pentru MZc):

Adica o luna intreaga, cu program normal, la fel ca in celelalte zile. Daca tu zici ca ai inceput pe 4, atunci acele 4 zile nu s-au luat in calcul. Iar banii au intrat astazi pentru toata luna lucratoare, minus alea 4 zile.

| MZc explică (pentru DoarBogdan):

Aa, am înțeles acum, mulțumesc

| DoarBogdan a răspuns (pentru MZc):

Nu ai pentru ce. Seara frumoasa in continuare! ^_^

| Wr3nch a răspuns:

Depinde unde lucrezi, ce faci si ce scrie in cotract.

| DaniTDCI a răspuns:

Angajatorul nu poate sa te penalizeze tu fiind in perioada de proba.

| MZc explică (pentru DaniTDCI):

Știi sigur lucrul asta? Perioada de proba este de 3 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ți demisia

| LaurAndreii a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu demisia te imbraci si pleci in Londra, SUA in tari din astea tari. ii pui biletul in care scrie.

drag patron fie muierea ta aia care te-a fatat de prea multe ori esti dat dracu.

| Eisenheim a răspuns:

Știu caz în care respectiva persoană a fost penalizată după 5 ani de muncă, pe motiv că nu știe să lucreze într-un anumit domeniu, deși cel care l-a penalizat nu știa să bage in priză un mixer, iar cel penalizat era expert in meserie. Deci nu ar fi nimic ciudat sa penalizeze o persoană din prima lună. Cât de legal ar fi, e alta poveste happy

| MZc explică (pentru Eisenheim):

E vreo lege care zice ca nu se pot da penalizări în perioada de proba? Eu n-am găsit nimic pe net, la mine perioada de proba e de 3 luni

| Eisenheim a răspuns (pentru MZc):

Tocmai asta e, in perioada de proba e oarecum in ceață sa zicem așa, pot pune motive că ești în proba și ai greșit, ști cum sânt legile la noi, unu o da altul o aproba altul o publica, dar nu o citește nimeni înainte să o facă lege...

| Wr3nch a răspuns (pentru MZc):

Tu ai inceput sa lucrezi joia, prin urmare iti lipsesc trei zile lucratoare din luna martie. De asta ai primit mai putin.

| dge18 a răspuns:

Depinde de ceea ce ai facut, daca ai facut pagube materiale la ceva, posibil sa tii fii luat, dar daca nu ai facut absolut nimic, nu are nici un drept sa iti opreasca banii. Suni la ITM si raportezi ca nu ti s-a dat banii pe care ii ai trecuti in contractul de munca si se discuta altfel.

| Ødegaard a răspuns:

Nu te-a penalizat, banii ți s-au calculat încăpând cu o alta dată iar cei care îți lipsesc îți vor intra când pleci, așa se procedează peste tot

| MZc explică (pentru Ødegaard):

Aaa, e posibil sa fie asa. Prima zi a fost pe 4 martie și banii au întrat pe 5 aprilie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MZc):

Duuude! Ai fost platit PE LUNA MARTIE! Deci mai putin alea 3 zile de la inceput...

| LaurAndreii a răspuns:

Angajatorul iti poate baga ceva in tine daca esti fata. da-ti demisia angajatori sunt sclavi. ca iei detin puterea si te poate da cand vrea pemparsul lui.

| LaurAndreii a răspuns:

Scuze cand vrea el cand vrea pemparsul lui te poate da afara in sutul si mars. eu as zice munca in afara nu e bataie de joc.