| anonim_4396 a întrebat:

Șefii aceia (nu mă refer la patroni), femei sau bărbați, care-și hărțuiesc angajații sau doar un singur angajat, de ce nu se gândesc la consecințe: că ar putea fi reclamați, sancționați, chiar dați afară, etc?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Crezi ca leul se gandeste la consecinte daca ucide o antilopa, si pe deasupra mai este si gestanta?
Asa si cu patronii acestia. Constiinta le este tocita; sunt lipsiti de sensibilitate la fel ca fiarele din padure. Dar la final acesti "oameni" vor avea aceeasi soarta ca si ele.
Bunul simt nu are legatura nici cu ateismul si nici cu crestinismul. Dumnezeu cere ca omul sa fie om si fiecare din noi sa respectam pe semenul nostru, indiferent pe ce scara sociala se afla acesta.
Animalele nu au rationament. Dar omul care a fost inzestrat cu darul acesta dar nu a tinut cont de el a ajuns pe o treapta mai de jos decat animalele; iar la final i se va cere socoteala, si partea lui va fi plansul si scrasnirea dintilor. Si asta pentru ca asa a ales omul.
De aceea noi sa nu raspundem cu rau pentru rau. Putem totusi sa ne pastram integritatea si sa nu ne lasam muscati. Sa nu-i uram nici pe oameni, dar nici sa nu ne lasam muscati. Echilibrul trebuie sa il ave intotdeauna cu noi.
Cat despre mine, mie nu mi-e rusine sa spun lucrurilor pe nume. Si le-am spus patronilor lucrurile care nu-mi placeau la ei in relatia care o aveau cu mine.

6 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca isi permit cam multe sunt niste rahati asta sunt si da in cazul in care angajatorul se poarta urat cu tine ori il denunti/reclami ori pleci in alta parte.

| danbnz a răspuns:

Unii sunt prea nesimtiti sa le pese.
Si daca te apuci sa reclami samd pierzi o gramada de timp si intr-un final ala scapa cu o mustrare si tu cu o mie de draci.
Mai bine iti cauti alt loc de munca daca te streseaza asa de mult situatia.

| Ineys a răspuns:

Pentru ca se leaga doar de cei "fraieri" care nu ar fi in stare sa faca asa ceva. Nu cred ca e vreun sef care hartuieste orice angajat sau care il hartuieste pe unu de 1.90 si 100 de KG. Cred ca se schimba rolu sef-angajat daca se supara tipu ala. rolling on the floor

Multe persoane nu-si cunosc drepturile deci nu vor actiona si seful lor stie asta si faptul ca poate scapa basma curata.

| Freya1 a răspuns:

Am patit-o si eu cu cineva ce pe langa ca era seful meu avea si o anume functie care nu ii permitea sa faca ce a facut, mai pe romaneste se dadea la mine insistent si de prost gust si nu cred ca de fraiera ce eram cum spunea altcineva pe aici ci din simplu fapt ca i s-a pus pata pe mine.De ce se risca el si poate si altii sa hartuiasca sau sa sara calul cu un angajat? Poate pentru ca merge pe premiza aia: ori imi iese ce imi propun, iar daca nu si depune plangeri si altceva eu sunt cineva, am o reputatie si bani si nu il/o va crede nimeni pe respectiva ce e o simpla angajata oricum.

| Hammurabi a răspuns:

Știi cum sunt vânătorii ăia de c@cat care n-au curaj să dea față-în-față cu mistrețul și atunci preferă să pună curse, să se prindă mistrețul cu piciorul în cursă și apoi să-l împuște.
Așa și șefii ăștia. Niște l@bagii care nu sunt în stare să cucerească o femeie și atunci preferă una prinsă în cursă (angajată în subordinea lui)

| cuvant a răspuns:

Nu se gandesc la aceste lucruri deoarece cred ca angajatul nu va face plangere.
In foarte putine cazuri angajatul stie ce are de facut si chiar il ajuta autoritatile.
Multi angajati nu fac nimic deoarece le este frica de pierderea locului de munca.