| crazyangel a întrebat:

Ei! as vrea ft mult sa devin un photomodel, dar trebuie sa recunosk k nu am formele perfecte. insa sunt ft fotogenika, am niste poze ft reusite, mereu primesk laude, si multi chiar nu cerd k eu sunt cea de pe poza, unii chiar ma intreaba daca deja nu sunt photomodel,,, nu visez sa ma plimbu pe podiumuri, ci doara sa pozez pentru jurnale, publicitate,, ce pot fc? oare am ceva sanse de a-mi fc o cariera? si unde ma pot adresa cu asa intreabari?

Răspuns Câştigător
| DMV a răspuns:

Chiar nu va inteleg de ce o descurajati. E de admirat faptul ca are curajul sa puna intrebari. E de admirat ca stie ce vrea. Cati oameni stiu exact ce vor?
Flory tu ce vrei sa te faci cand vei fi mare? Nu spune "Printesa".
Moneyandfame ai macar cea mai vaga idee despre ce inseamna sa fii fotomodel? Ai idee cat de grea meserie este? Crezi ca doar daca te f*ti cu cine trebuie ai de mancare? Sau ti-a dat papucii vreun "futomodel" si acum te razbuni pe cei ce au legatura cu catwalkul? Te stiam mai obiectiv.
Chiar daca nu s-a exprimat gramatical corect, asta nu inseamna ca nu ati inteles ce a vrut sa spuna. Sau asa puternic v-a marcat viata lui Pruteanu incat acum taiati si spanzurati in amintirea lui? De ce v-ati mai facut cont pe TPU?

@crazyangel: Fosta mea prietena e fotomodel si a inceput acum 3 ani, cand avea 19 (cam tarziu). Desi ea a ales calea podiumului, iti pot spune ce a facut ea si poate furi niste idei.
La inceput, ca si tine, nu avea mare incredere in ea, credea ca e prea slaba si disproportionata, dar avea un fix cu fotomodellingul si tot vorbea despre asta. Intr-o zi i-am facut o surpriza si am mers la un prieten care e fotograf profesionist. I-am spus ca vreau sa am un album cu ea. La inceput am facut cateva cadre impreuna, iar dupa doar ea. Am prelucrat cateva dintre pozele cele mai reusite, am facut un album si l-am pus pe net. Nu s-a intamplat nimic.
Tot timpul cand ieseam luam aparatul foto cu noi si ii faceam poze - ii placea foarte mult sa i se faca poze. Astfel a ajuns in scurt timp sa aiba un album generos, care o prezenta in diferite ipostaze si care a reprezentat un viitor portofoliu. Portofoliul l-am trimis la 2 agentii din Paris si Milano. Dupa o saptamana a primit un telefon de la revista "20Ans" din Paris, vroiau sa faca un photo shooting. S-a dus si asta a reprezentat inceputul.
Pana aici poti zice ca a fost misto, dar s-au schimbat lucrurile.
Nu mai avea timp de nimic altceva, era foarte obosita, manca aiurea, iar anul trecut a renuntat la Facultatea de Medicina ca sa urmeze drumul modellingului. Pot spune ca are acum succes in ceea ce face, are contracte destule, iar anul trecut a castigat aproape 35000$. In schimb a pierdut contactul cu lumea exterioara.

Concluzii si sfaturi:
Nu mai spune "as vrea". Spune "Vreau". Asta daca vrei cu adevarat.
E bine ca iti stii defectele, dar trebuie sa iti stii si calitatile(nu ma refer la fizic), sa ai incredere in sine si sa nu te dai batuta niciodata, nici cand lumea te descurajeaza si nici cand ti se pare prea greu. Totul e o provocare. Cunoaste-te pe tine si o sa treci peste toate cu bine.
Cauta defectele, ascunde-le in timp ce le rezolvi si dezvolta-ti calitatile.
Chiar acum cauta peste tot un fotograf bun si programeaza o sedinta foto. Fa un album sa-l ai si sa-l trimiti peste tot in lume. Daca persoanei potrivite ii cade in mana albumul tau, te-ai scos. Cu cat trimiti portofoliul tau in mai multe locuri, cu atat vor exista mai multe persoane potrivite.
Referitor la poze, incearca sa adopti o pozitie naturala, nu te stramba, nu folosi push-up sau machiaje excesive. Primul portofoliu ar trebui sa te reprezinte pe tine, asa cum esti, nu ce poti fi. Un ochi antrenat iti va observa potentialul mai usor.

Dupa ce ai facut portofoliul, da-ne si noua un link. Poate chiar pe TPU ti se ascunde norocul.

Sa ai mult succes! Sa reusesti sa faci ceea ce iti doresti. Ai un avantaj enorm: stii ce vrei sa faci.

5 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Pentru Fotomodel intra la mine pe hi5 : http://DJMUSICMP3.hi5.com, si vei gasi o gramada de fete care te pot ajuta.Bafta.
DJ_Music_MP3@Yahoo.com
id-ul e idem in Yahoo messenger : DJ_Music_MP3
cu simpatie,
DAN

| Moneyandfame a răspuns:

Vrei sa fii si tu o pisi care e intretinuta? Apropo, aia care te complimenteaza atat de des s-ar putea sa vrea altceva de la tine.Acadele,bineinteles.

| JustMeFlory a răspuns:

Ar cam trebui sa inveti sa folosesti si sa scrii anumite cuvinte inainte! se spune fotomodel nu photomodel. Da'i un search pe gooogle deoarece sunt foarte multe agentii care promoveaza tinere fete. oricum sa stii ca va fi o cheltuieala destul de mare...
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desteptilor fata are un vis si nu mai tot spuneti oi acolo de fotomodele ca ia a explcat destu de clar ca vrea sa ajunga photomodel e cu totou diferit de de fotomodel sunt fotomodel de 10 ani de zile si poate am sa iau legatura cu ia si am sa o ajut nu puteti face alceva decat sa facieti omu sa renute la visul lu. ajutatil nul descutajati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe http://foto-iasi.hi5.com si vezi cu ce ne ocupam! ne putem deplasa si in alt oras, daca nu este foarte departe (ex. timisoara, oradea, etc)