| sSergiul a întrebat:

Ello. Am o intrebare, pot sa intru la o facultate de automatica si calculatoare daca sunt la un liceu economic? Ce ar trebui sa invat? ca sa ma pregatesc.Cu matematica nu am nici o problema ba chiar fac si in plus. Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

La robotizari/automatizare trebuie sa stii programare. Nu e imposibil, dar ai de recuperat si de muncit putin fata de cei care vin de pe profil de mate-info.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie in primul rand de matematica de nivel M1 si cunoștințe de programare

| zilog a răspuns:

Nu ai nici o sansă să mai inveti meseria asta incepand de acum
cei ce reusesc au crescut in fabrici uzine ateliere de reparatii
silozuri de cereale
fabrici de lucruri secrete chestii tot timpul traditie de familie sa fie armurieri sau lacatusi mecanici sau matriteri sau sa detina fabrici unde copilul mergea si vedea pistoane electrovalve puena mana experimenta de mic mic copil
vedea cum tatal lui schimba un ssr
la 5 ani avea ssr-urile lui electrovalvele lui
si se juca cu lucruri reale cu aer comprimat
si acum imi aduc aminte cum ma intepasem la un deget si ca prostul am luat pistolul cu aer comprimat si mi-am bagat in gaura respectiva de mi-s-a umflat vena pana la umar puteam sa mor si m-a durut rau de tot si aveam 6 ani

la vsata de 12 ani ma jucam cu locomotiva disel prin curtea unui siloz de cereale o conduceam singur de la o poarta pana la cealalta
pe la 14 ani ma jucam cu benzi transportoare jnecuri si chestii din astea
montam automatizari sa porneasca singure generatoare electrice
aveam pe mana relee de timp atat pneumatice cu basica cat si mecanice cu fluture in ulei cat si electrice electronice pe baza de ne555 sau alte integrate
si faceam sa monitorizeze frecventele fazelor si in cazul incare tensiunea depasea pe una dintre faze sa declanseze toate fazele si sa dea la automat cat timp era nevoie la generatorul care inca nu incepuse sa debiteze curent electric
dar se oprea din dat la bobinat sa nu strice bendix-ul
apii pornea genratorul si eu aveam consumatorul gata dezlegat automat de la reteaua nationala de la furnizor si atunci prin interblocaje intre contactori verificam si dadeam curent uscatorului de cereale
sau la ce era nevoie pe ce faceam experimentul de exemplu la o moara care decortica bobele de pe stuletii de porumb
apoi aveam benzi transportoare
aveam motoare pe la vasta de 16 ani eu legam automatizari stea triunghi si bunicul meu ma lasa sa mai si bubui din ele sa imi sara in cap sa imi ia foc firele sa explodeze sa inteleg unde am gresit
sau montam motoare de 380 la 220v cu condensator si alegeam in ce parte sa se invarta motorul respectiv
sau legam convetizoare de frecventa si le si programam conform manualului
aveam pe mana osciloscop
aveam si FRECVENȚMETRU CU LAMELE DIN METAL care vibrau pe frecventele respective
avea ca niste tablite cu balamale
si pe asta il foloseam cand trebuia sa sincronizez doua grupuri generatoare ca să le pot pune in paralel
si aveam doar 16 ani
si puneam in paralel 2 grupuri generatoare de 250KVA
si trebuia sa le sincronizez in frecventa
folosind un frecventmetru fabricat intre cele doua razboaie mondiale
fara afisaje electronice fara calculatoare computere sau zapaceli de tipul asta fara softuri ci cu tablite lamele indicatoare

sau pe la 17 ani puneam papuci cu cleste de sertizat cu compresie hidraulic
la cabluri care aveau in diametru de 50mm pe fiecare fir in parte

Sau imi dadea tatăl meu tot felul de teste printre care imi desfacea legaturile de la un otor trifazic si imi lasa toate firele in aer si spunea sa descopăr care este inceputul si sfarsitul bobinelor si sa le leg inapoi in borna de legaturi

asa se invata meseria asta

cand tatal meu lua banii de la clienti inainte si le promitea ca o sa le fabric eu automatizare pentru masinaria lor de fabricat pufuleti aromatizati
sau pentru utilajul de presat brichete sau pentru utilajul de fabricat peleti
sau pentru tot felul de mori de fulgi sau alte lucruri cum ar fi fose septice micro statii de epurare
si crosetam acolo la relee si temporizatoare de imi venea acru
si pana la urma venea tatal meu verifica daca am facut corect si nu imi spunea daca este bine sau rau
si stia doar pentru el si ma lasa sa ard si cate un motror sa intru in panica si sa ma descurc cu demontatul lui cu dusul la bobinator

intr-o zi avea 17 ani a trebuit sa fac automatizarea la un lift care merge pe dinafara cladirii si pe mine ma speria ideea de iscir chestii legalitate nebunii complicatii responsabilitate
si pana la urma l-am facut fara calculatoare
pentru ca el fusese facut din fabrica sa mearga cu PLC-uri sa se opreasca la fiecare etaj in parte
pe cand eu am avut misiunea sa il fac analiogic
si liftul respectiv cara 8 tone de materiale si oameni
de si el el era facut pentru marfa

iti dai seama la 17 ani ce misiune complicata
trebuia sa iau in calcul limitatoarele de cap de cursa
care erau motnate pe cabina liftului
trebuia sa iau in calcul analogic viteza cu care se deplaseaza liftul
complicatia era ca era si la 110v
bobina care deschidea frâna electromagnetica a liftului
frana in care daca bagam curent si motoarele nu functionau liftul cadea in jos datorita greutatii
dar eu nu aveam cum sa dau drumu la motoare cu mai mult de 30 milisecunde inaitne sa deschid frana pentru ca motoarele consumau prea mult curent cand erau infranate si atunci sarea releul termic ce era inseriat cu motoarele respective

in afara de asta trebuia sa prezint fara calculatoare pe panoul liftului ce varie are
ca e usa deschisa
ca a depasit limitatorul in sus si sa ii dau voie omului sa apese doar pe butonul de in jos
ca a depasit limitatorul in jos si sa ii dau voie omului sa apese doar pe butonul pentru in sus
sau daca a iesit de pe sina sa nu mai mearga liftul de loc pana cand nu ajungea cineva calificat si autorizat sa il repuna in functiune pentru ca mai avea un senzor care afla daca chiar s-a intamplat ceva grav.

daca nu aveam vre-una dintre faze sa nu mearga
daca vrecventa pe vre-una dintre faze
daca tensiunea pe vre-una dintre faze este mai mica sau mai mare
daca frana a depasit temperatura
daca a ramas fara curent
daca a intrat umiditte in cutia respectiva
pentru ca butoanele si totul a trebuit sa le fac separate de faza pentru ca fiind afara in ploaie trebuia sa declanseze sa sune alarma in cazul in care tensiunea de comanda se atingea de carcasa
sau vre-una dintre faze avea scurgeri de curent fata de impamantare
si toate astea le-am facut la vasta de 17 ani

asa ca tu nu mai ai cand in viata sa inveti acesta meserie
pentru ca ea trebuie inceputa pe la 5 ani
cu invatatul tuturor pieselor electronice
cum se deseneaza
din ce substante chimice sunt fabricate
istoria inventarii lor
ce fae fiecare substata chimica din piesa respectiva
cum lucreaza cum circula electronii
trebuie sa intelegi fenomenele fizico-chimice
si astea repede repede
trebuie sa stii desen tehnic
trebuie sa stii sa desenezi scheme si sa le gandesti si sa le calculezi si sa faci calcule energetice...
trebuie sa gandesti repede ce fel de tranzistor trebuie sa pui acolo daca ai de comandat un motor de curent continu de 2HP care se alimenteaza la maxim 160V
sa ii poti face o schema de alimentar variabila atat țensiune cât și în curent

trebuie sa faci din capul tau invertoare chestii direct pe bara de fertia sa bobinezi si sa faci din curent continu curent alternativ
asta la vasta de 8 ani eu am facut cu mana mea singur ne ajutat de nimeni primul invertor ridicator de tensiune cu 600 de spire de 0, 1 mm pe o bara de fertita cu primar si secundar
si luam dintr-o baterie de masina 12v
si aveam un ne555 2 tranzistori unul pnp si unul npn
cred ca era un BD si un BU pe radiatoare
si scoteam aproximativ 600volti nu am masurat
dar puneam un fir la un capat al unui neon si un fir la celalalt capat de neon si se aprindea un neon doar cu doua fire de curent electric de inalta tensiune.

sau pe la vasta de 9 ani imi aduc aminte ca am montat impreuna cu bunicul meu un aparat de radio cu vreo 8 tranzistroi se gaseau kit-uri la punga ca sa invete copii electronica.

Ce sa iti mai zic ca aveam calculatoare HC-uri si imi bobinam singur capetele de la imprimanta
sau ca imi schimbam singur tranzistorii BD din imprimanta CONSUL 2011
si asta cand aveam doar 10 ani

sa iti spunc a fabricam placute electronice pentru posturi de radio pirat cu puterea chiar si de 3W in FM cu bobina pe cablaj

scoteam la imprimata cablajul pe o foaie de hartie si puneam un indigo si trageam cu creionul pe foaia respectiva de hartie si iesea pe placuta de textolit
si apoi ii dădeam cu oja de unghii pentru femei pe unde doream sa imi ramană cablaj si il bagam in acid azotic ca sa nu mai astept pentru ca la clorura ferica asteptam de imi crestea barba alba dar la acidul azotic nu asteptam deloc dar de fiecare data cand scapam pe mine o picatura de acid azotic si tăia din mine bucata de carne
imi aduc aminte ca o data am dat cu degetul pe buza si mi-a facut o decupatura in buza cat un zar de mare
de 1 cm cub
doar de la putin acid azotic.

Ce sa iti spun ca mergeam pe la vecini chiar ma duceam si pe la tara pe la oameni pe la vasta de 14 ani si reparam televizoare al-negru la greu si color mai rar
sirius
diamant, sport,
3ci
telecolor si multe altele

uneori schimbam integratele direct la client mai ales pentru modulul de sincro
aveam la mine stiam direct punctele si tensiunile de control pe deasupra
si schimbam tranzistorul BF din selectorul de canale daca venise fulgerul
reparam calea comuna
schimbam selectoarele de canale pentru ca aparuse CARTON NETORK
si asta ra in afara benzii pe care o prindea televizoarele normale
si le trebuia pus un alt selector de canale sa prinda filme deochiate
si carton network si HBO
fabricam decodoare HBO si luam pe o bucata 100 dolari

Montam pe masini telefoane GSM ca aparusera in Romania telefoanele GSM AUTO mari cat un telefon fix dar toti cocalarii doreau sa se dea mari ca era la moda filmul ala DALAS
si toti doreau telefoane mobile montate pe masina
le maream puterea daca ele din fabrica aveau 0, 2W eu le faceam sa aiba 16W

Modificam telefoanele de la B Mobile era o firma care nu avea cartela deloc
ci acele telefoane se logau in retea pe baza unui circuit eprom care era si procesor de pe placa de piese si care se prefacea ca este cartela acelui telefon
si am inregistrat comunicarea lui cu celelalte circuite integrate printr-un fel de seriala
mi-am dat seama care sunt protocoalele de comunicare
si le-am emulat mai intai cu un calculator 486 cu 33MHz si 16 Mb ram
care era cel mai bun calculator al meu
dar oricum seriala pe el mergea de rupea

si am reusit sa ma prefac ca eu sunt cartela acelor telefoane apoi am reusit sa clonez cartelele normale GSM si sa iau bin-ul respectiv si sa il introduc in interiorul procesoarelor telefoanelor respective lasand partea de procesor in pace doar schimband portiunea care se ocupa cu UMTS-ul si PBX-ul si alte lucruri tehnice gen MTA la care se logau acele telefonane si negocierea lor cu serverele de DocSys si logarea in retea pe baza de cheie de retea
a fost greu dar a meritat am facut la telefoane dinalea o gramada sa mearga intr-o retea care mai exista si azi.
si toata lumea spunea ca alea nu merg ca sunt pe 144Mhz sau ceva de genul acesta dar in realitate hardware ele puteau doar ca aveau iar un circuit integrat cu memorie unde scria frecventa
si alte protocoale de semnalizare in telefonie cu codec-uri
G611 de exemplu era la moda pe atunci
si compresii
si semnalizari in retea.

Ce sa iti spun am avut parte si de profesori contra cost care stiau informatica bine bine de tot si imi raspundeau puneau mana sa faca ce le ceream lucrurile la care nu gaseam rezolvare
de exemplu tu stii ca monitoarele au un pin alocat in cablul vga prin care le poiti modifica softul
monitoarele fac conexiune si pe date si calculatoarele le pot identifica ce monitor este ca sa stie ce rezolutie sa ii dea maxim si cum se numeste acel monitor

exact pe acolo m-am bagat de am facut bani la 15 ani si modificam freveta de sincronizare a mutor monitoare
si pe urma le schimbam niste diode si niste tranzistori si gata se sincronizau pe rezolutii mai mari pentru ca pana atunci 99% dintre monitoarele din Romania nu itrau in windwos
pentru ca windws-ul cerea minim 640x480 rezolutie windows-ul 95 si nu mergeau monitoarele pe acesta rezolutie
apoi oamenii au dorit si mai mult au dorit 800x600 iar acolo cam trebuia sa modific jumatate de monitor
sau sa fabric montaje de demultiplicare a semnalelor de frecventa ale sincronizarilor cu niste circuite integrate rusesti.
si aveam doar 16 ani

asa că tu când o să ajungi la aceasta experienta pe care o aveam eu la 16 ani!?

Pana la 40 de ani iti dau in scris ca nu o sa faci mare lucru ci o sa fii tot angajat pe la unii si pe la altii in speranta ca o sa inveti ceva
si abia atunci o sa reusesti si tu sa faci ceva
dar atunci o sa imbatranesti atat de mult si o sa te obisnuiesti atat de mult sa iti ordone altii ce sa faci si tu doar sa executi
in cat o sa iti fie frica sa iti iei propria viata in maini si sa te apuci tu sa faci ceva firma sau sa mergi pe cont propiru
pentru ca ai nevasta cheltuitoare acasa si copii de crescut
asa ca trebuie sa ai salariu sigur in orcie luna si nu o sa mai vrei sa fii nimic alt ceva de cat un om care executa ce il pune seful

si asa va trece viata ta fara sa fi facut nimic considerabil care sa ramana in istorie sau care macar sa iti aduca ca si bani mai mult de cat ai nevoie doar ca sa ai unde sa stai si ce sa mananci
si de multe ori o sa zici in tu despre tine ca atata poti atata meriti
si o sa te simti ca si cand ai fi un hot care il minte pe seful lui ca stie meserie
dar el nu stie nici zece la suta din meseria respectiva
si o sa te simti ca si cand ai fura banii respectivi de salariu
pe care tii da seful tau
si o sa ii accepti toate injoselile si toate umilintele pentru ca tu stii in capul tau ca nu stii sa faci aproape nimic dar tot crezi si tinzi sa speri ca poate maine o sa mai inveti ceva
si o sa vina vreo data data in care o sa ajungi la nivelul necesar sa iti poti da demisia si sa iti faci firma ta
si mereu amâni si mereu te minți si pierzi ani din viața
si pe urmă zici hai ca mai muncesc puțin să îmi umpăr și eu un loc de veci un cavou bine că mai am puțin și imi vad copii mari la majorat
ce să fac dacă atât am putut dacă nu m-am zbătut când a trebuit.

Acum exista doua optiuni 1 daca parintii tai au bnai de investit sa cauti ceva cercetatori stiintifici in electronica fizica si sa le dai cam 400 euro pe saptamana la 2 persoane ca sa te invete ceva
si sa cauti si un atelier de reparatii televizoare unde sa te duci moca sa inveti meserie si sa ii platesti tu si pe cei de la atelierul respectiv macar cu 30 euro / zi ca te lasa sa inveti la ei

sau cealalta versiune in care nu ai bani ar fi sa faci o scoala profesionala de tinichigiu vopsitor auto ca din asta ies bani macar 100 euro / zi garantat castigi fara dureri de cap
si electronica sau automatica o faci pentru tine asa ca si joaca ca si hobby
ca si cand ai merge la palatul copiilor
pentru ca sa te apuci acum mare sa inveti acesata meserie iti va lua 30 ani din viata garantat pana cand vei ajunge sa ai un profit din treaba asta
pentru ca la inceput va trebui sa iti cumperi osciloscop care costa 4000 euro ca sa poata masura pe 8 canale macar 4 GHz pe fiecare canal si analogic nu numai digital
apoi va trebui sa investesti cam 10 000 euro in piese ca sa nu mai depiunzi de unul si de altul
in banii astia intra si rafrurile si sistemele de imagazionare cutii
imprimanta cu coduri de bare
un birou unde sa ai doar tu cheia sa incui si sa descui
astea le faci in timp
la inceput tu tot ce vei castiga in primii 20 de ani nu te vei bucura de ei pentru ca va trebui sa cumperi un parat de masura
un raft un wc o ghiveta o centrala termica la birou cutii chestii tranzistori
tu daca pui la un client la o bada de alergat un tranzistor cand va fi vorba sa iti iei si tu profit vei prefera ca in loc de profit sa mai cumperi 2 tranzistroi dinaia sa ai in stoc ca poate data viitoare nu va mai trebui sa dai banii pe taxi-uri si nu ar strica sa ii ai deja in geanta de scule

sau cand schimbi la un om o electrovalva o sa te enerveze atat de tare ca a trebuit sa ii arati care este site-ul de unde isi poate cumpara singur o electrovalva doar pentru ca nu ai avut tu o alectrovalva in stoc in cat o sa iti cumperi si tu sa ai 3 electrovalve ale tale
pentru ca pe site costa 100 lei si tu puteai sa o vinzi instantaneu cu 100 euro daca o avei in geanta de scule
apoi scule letcon cu gaze
apoi mocroscop nuclear autoscalar
apoi microscop normal cu lentile
lupa lampa cu lupa
aer cald
statie de lipit bga-a-uri cu IR infrarosu
transformator separator de faza pentru tot atelierul ca alfel e periculos sa mori
surse de alimentare ca sa poti fabrica diferite tensiuni frecvente
curenti
cablaje cnc-uri
imprimante 3d
freze de frezat cablaje
flex-uri, aparate de sudat ppr, bormasini, pompe de fludor, aspiratoare fludor, lasere,
aparate de masura si control
micrometru
sublere, aparate de masurat densitatea substantelor chimice
aparate de masurat electrocompatibilitate
estere de aur
debitmetre
optocuploare
encodere care costa si cate 3000 euro bucata
dar iti vei lua si la 300 euro
si in primii 30 de ani vei munci doar pentru utilarea atelierului
ca sa nu mai fii sclav pe la un agajator si pe la altul

eu acum mi-am rapit din viata mea ca sa iti explic tie ce te asteapta

sa nu crezi ca bat campii
chiar trebuie sa investesti bani sau ani in tot ce iti trebuie ca sa nu fii unul dintre multi sclavi de pe plantatiile boierilor angajatori care sa te umileasca tot timpul

apoi vei deveni independent intr-o tara in care birocratia o sa te ucida pentru ca sa sa mi-se pare mie prea riscant sa practici in Romania vreo meserie ca sigur se va oftica concurenta
si va vrea cineva sa iti dea in cap pentru ca tie iti merge ceva ca tu reusesti sa faci ceva cu mana ta
este o tara de oameni invidiosi hapsâni avari calici

si atunci cand vei reusi sa ai firma ta
si te vei duce tu pe la clienti clientii in loc de bani or sa vrea sa te platesca dupa ce se vad cu sacii in căruță cu amenițări
sau unii or să începă să se vaite că au avut banii la nevasta dar i-a cheltuit nevasta la mol pe toti
sau o sa se vaite ca acum au venit camatarii la care era dator de 10 ani si chiar acum i-a luat banii care ii promisese tie pentru reparatie.
asa ca trebuie sa le pui telecomanda sa te asiguri ca daca te iau la bataie si te dau afara din curtea lor tu doar apesi pe telecomanda si ia foc toata instalatia toate calculatoarele totul
sau daca ti-au dat teapa tu sa faci preventiv toate programele sa autodistruga tot utilajul in cazul in care nu ti-ai primit banii
si daca iti primesti banii pentru munca facuta abia atunci pui softul care nu le mai distruge masinaria

sa nu fii prost ca mine pentru ca eu din cauza ca am avut prea mult bun-simt si am fost prea cinstit si prea corect cu clientii si am zis mereu sa las de la mine din cauza asta dupa 20 ani din viata investiti in piese am dat faliment
pentru ca nu le-am facut softurile sa expire daca nu imi dau banii pe munca prestata

si daca imi dau banii sa le spun bagati parola acesa
si softul Dvs nu va mai expria
dar daca nu le-am dat parola asta atunci softul lor sa le distruga totul sa le prupa tot ce este mecanic de rupt apoi sa se apuce sa dea foc la toate convertizoarele de frecventa impreuna cu motoare
apoi sa arda toate electrovalvele apoii sa dea drumu la o tensiune de 230v si in computer in calculatorul central peste tensiunea de 24 volti ca sa se arda si softul si procesorul sa nu mai poata nimeni sa dovedeasca ca a fost facuta in mod intentionat pentru ca totul va vi scrum.
Asa ar fi trebuit eu sa imi iau masuri de precautie
dar am fost un Domn cu obrazul subtire si am pierdut din cauza asta

assa ca iti spun sa nu fii si tu la fel de fraier pe cat am fost eu ca m-a costat 20 ani din viata postia de a fi eu un Lord

| Balalau95 a răspuns:

Poti sa fii si la un liceu de teologie, toti au impresia PROASTA ca iti trebuie programare ca sa intrii, la examenul de admitere NU iti trebuie, iti trebuie numai matematica si fizica

in plus, la automatizari programarea e simpla, nu sunt algoritmi complicati, stiu pentru ca lucrez in IT si fac o tona de scripturi care practic sunt o automatizare a unor operatii de administrare a sistemului

asa ca nu te lasa descurajat de astia care au scris mai sus ca iti trebuie sa fii geniu sau sa fi terminat mate-fizica, sau sa ai IQ 440, nu e nici o mare filozofie, programarea e un examen ca oricare altul, daca tocesti cat de cat iei 5 il treci

totusi, hai sa iti spun si reversul medaliei, faptul ca faci o facultate de IT nu garanteaza deloc nici ca o sa fi si bun in IT, si NICI nu o sa te ajute la un salariu mai bun, daca esti bun in IT atunci ai garantat un salariu bun, cu sau fara facultate, eu de ex. am salariu bun cu toate ca nu am terminat nici o facultate, insa fara falsa modestie sunt bun in IT (in Linux mai exact)