| anonim_4396 a întrebat:

Era acum cateva zile o intrebare despre joburile banoase din Romania. Indubitabil a iesit castigator "jobul" de fotbalist/sportiv.
Acum intrebarea e cum sunt platiti acesti fotbalisti? Cum se finanteaza cluburile lor? Depind si de bugetul de la stat sau doar de magnati afaceristi ca Becali?
Caci sa dai 80.000 euro lunar unuia din bugetul statului doar pentru ca sa pricepe sa dea cu sutul in minge in numele unei tari/echipe nu mi se pare ceva pertinent, nici ca motiv de mandrie.
Ok, una e sa ai 3000 euro si duci un trai mai mult decat decent aici la noi, mi se pare destul de ok pentru "performanta" de a a juca pentru propriul skill, caci efectiv nu produci nimic util pentru societate in afara de entertainment.
Si Florin Salam produce entertainment, dar nu cu bani de la stat.

Dar in fine, poate gresesc, nu sunt microbist, deci nu am cum sa inteleg toata debandada asta, poate ca nu stiu cum sta treaba cu sindicatele, cluburile si lefurile fotbalistilor, dar va rog sa ma lamuriti voi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt cluburi finantate de la stat dar majoritatea din ele au finantare privata de la unul sau mai multi investitori.
cluburi mari precum Real sau Barcelona scot bani din meciuri, din premii, din marketing. Numa tricourile originale cu Messi cred ca enereaza bani cat tot bugetul din Liga I

| RoCkKiD a răspuns:

Nu imi pare ca ala e cel mai banos job din tara dar sa zicem.

Acum intrebarea e cum sunt platiti acesti fotbalisti? - Au contracte de munca ca orice alt angajat

Cum se finanteaza cluburile lor? - Unele au finantare de la bugetul local (Primarii, consilii judetene) + finantatori privati. Echipele pot face bani si din vanzarea biletelor, vanzare de obiecte cu insemnele clubului, drepturi de televiziune si tot felul de premii oferite de federatiile si asociatiile internationale pentru calificarea la diferite turnee.

Depind si de bugetul de la stat sau doar de magnati afaceristi ca Becali? Nu e o regula de aur, dar cele care depind in mare masura de bugetul de stat nu sunt cele care dau salarii astronomice. Exista echipe in Europa care sunt bogate si nu au finantator, exista echipe care sunt detinute de suporteri ca pe o societate pe actiuni.

Cred ca Promariile si Consiliile Locale/Judetene finanteaza cluburile mai mult de dragul traditiei si a diversificarii entertainmentului pentru localnici. Banii virati catre cluburi nu reprezina un % semnificativ din bugetul local si acele echipe au bani cat sa subziste nu cat sa faca nu stiu ce perfomanta.

PS: Nu confunda salariile pe care le da Becali din banii lui cu media din liga1 ca nu stam chiar asa de bine. E adevarat, comparativ cu omul de rand par uriase dar comparativ cu restul Europei nu sunt nu stiu ce sume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cluburile din liga 1 trăiesc din banii pe drepturile de televizare, iau foarte puțini bani de la primărie.

CFR Cluj nu ia bani de la primărie, aici s-au pompat bani anul ăsta de către un nou patron.
FCSB la fel, echipa nu ia niciun ban de la stat, se autofinanțează din performanțele europene.