| 3keen a întrebat:

Este grea cariera militara?
Vreau sa ma duc la un liceu militar,si din ce am auzit este destul de greu,dar si foarte frumos, ce sa fac? imi recomandati sa ma duc la un liceu militar?

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Violletaiara da cu oistea in gard.
Da, cariera militara este destul de grea fata de majoritatea celor din viata civila.
In liceul militar nu e mai greu invatamantul decat la liceele civile. Ce este greu acolo pentru adolescenti este programul riguros: este un program miitar, cu desteptare la ora fixa, inviorare, servirea mesei, ore de curs, studiu obligatoriu, stingere la ora fixa. Invoiri in oras conform programului.
In academiile sau scolile militare de asemenea este program de cazarma.
Pentru c sa poti fi un bun comandant trebuie in primul rand sa inveti ceea ce trebuie sa faca un soldat, doar apoi se trece la pregatirea de comandant sau cum se zice acum "manager".
Daca te uiti - si poate se uita si madam care zice ca-i usor - la programa anuala, o sa vezi ca ai o luna de concediu, nu cat au de regula studentii de la facultatile civile.
E frumoasa armata sa o privsti.
Apoi, cand devii cadru militar esti 24 de ore din 24 la dispozitie. Nu faci srviciu 24 de ore, dar esti la dispozitie. Nu poti parasi garnizoana (localitatea de dispunere a unutatii militare) fara aprobare. Cand pleci de acasa trebuie sa fii gasit in orice moment. Daca pleci din localitate trebuie sa se stie in permanenta unde poti si cum fi gasit.
Programul este de 8 ore, dar de cele mai multe ori doar pe hartie. Sarcinile sunt multe, functii neincadrate, duse prin cumul, dar pentru care nu se plateste un leu in plus.
Aplicatii, trageri, instructie, marsuri pe timp geros, arsita, ploaie etc. in care se sta pana se termina, dar nu se plateste o ora in plus. Se acorda ceva timp liber care se ia daca n-ai alte sarcini de indeplinit.
Am scris asta ca sa citeasca si madam care zice ca armata e usoara.
Dar este ceva foarte putin din toate.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i greu deloc, ba chiar este placut.

| TimberWolf a răspuns:

E aceeasi bataie de joc de pe vremea lui Ceausescu, nimic nu s-a schimbat si nici n-o sa se schimbe.
https://www.youtube.com/watch?v=0_YnxJJcC7M&t=281s

| LisaJulie a răspuns:

Daca esti disciplinat si organizat atunci eu zi ca te vei descurca, dar trebuie sa te si pasioneze

| Cipi1212 a răspuns:

E greu in cartea militară. Îți place să te trezești dimineața pe la orele 5-6 când sună trezirea?