| Optyck48 a întrebat:

Este gresit daca inca nu am job la 24 de ani?

Imi este frica sa ma angajez, cum trece, cineva peste treaba asta?

10 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa te angajezi că până la urmă trebuie sa faci și banii tai. După câteva luni de munca o să îți para rău că nu te-ai angajat mai de mult pentru că acum vei avea câteva mii de lei în cont.

| haileewatson a răspuns:

Da, e gresit fiindca esti adult in toata regula. Cum pot sa te intretii sau sa iti traiesti viata daca nu ai o sursa de venit? Stai asa pe loc, nu faci nimic si nu inveti nimic nou.

De ce iti e frica?

| anonimuIl a răspuns:

Depinde ce vrei și poți să te angajezi la 24 de ani.

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonimuIl):

Cum adică dacă nu are facultate se poate angaja doar că vânzător la 2500 lei, și atunci e mai bine să stea acasă?

Adică, cei fără facultate nu mai au dreptul la viață? Sau ce? Doar cu facultate se poate angaja? E complet greșit ce zici.

Se poate angaja cu orice studii, și chiar într un loc de munca acceptabil!

Cum adică nu merită să se chinuiască pentru banii aia? Adică ii recomanzi să stea acasă pe banii părinților nu? Bravo, asta da recomandare.

Pai când nu vor mai fii părinții lui, ce va face? Nu va munci?

| anonimuIl a răspuns (pentru Anonimul151):

Cu facultate se angajează la un birou cu colegi ca el și se duce de DRAG la muncă.

| Anonimul151 a răspuns (pentru anonimuIl):

Da, e adevărat că se poate angaja la birou, și să fie ok decât alte joburi.

Însă și fără facultate, se poate angaja intr-un domeniu chiar ok. Nu atât de bun ca la birou, dar asta e.

Nu poți fii atât de sigur. Astăzi, poți să fii, peste 2 minute nu. Deci poate nu trec 30 ani.

Are timp, însă are 24 ani, totuși. Ar fi trebuit să aibă job și să aibă banii lui.

Înțeleg că îi este frică, însă totuși. Ar trebui să de a frica la o parte. E greu, dar...

Da, am înțeles. Mulțumesc pentru explicație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Same am 22 de ani, am avut șanse sa ma angajez, dar m-am panicat și am dat înapoi

| DovleacTurbat a răspuns:

Poți lucra de acasă.
'frica' o tratezi cu psihoterapie sau chiar un control psihiatric.
Prima data încearcă, încurajează-te singur, "vorbește" cu tine, trebuie sa o faci, e ceva normal și firesc. Daca tot nu reușești, psihoterapie sau chiar caută un psihiatru bun din zona ta.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e nimic greșit. Însă, dacă ai absolvit liceul, puteai să te angajezi. La orice tânăr, ii este frică să se angajeze ( mai ales când e primul loc de munca). Însă nu te gândi la asta. Când te duci la interviu, gândește-te ca cunoști acele persoane din totdeauna. Și așa te vei putea angaja foarte ușor.

Nu asculta de toți. Ca dacă nu ai facultate, nu te poți angaja decât vânzător.

E complet greșit.

Dacă, ai liceu, liceu profesional, dual etc, poți sa te angajezi oriunde. În aproape orice domeniu.

Eu nu îți recomand să stai acasă pe banii părinților. Nu e ok, așa ceva. Trebuie să fii tu, sa îți câștigi proprii bani

| Anonimul151 a răspuns:

Sau poți încerca joburi online. Încearcă la glovo. Știi ca sunt acele, persoane care ajuta curierii, și clienții în diferite probleme? Poți sa te angajezi și tu. Dar va fi nevoie de interviu cel mai probabil.