| anonim_4396 a întrebat:

Este greu la mate-info? sunt indecisa si trebuie neaparat sa ma hotarasc...imi place matematica da nu e punctul meu forte, dar avand in vedere ca vreau sa ma fac farmacista, este singura optiune...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este greu dar nici usor eu iti doresc succes pa pa!

| piktor a răspuns:

Daca inveti (ceea ce nu am facut eustraight face) nu`i chiar asa greu.
sfat: implica`te in activitati extra-scolare si nu comenta la profesori.
la testele la care primeam 8. 54 sau 8. 30 mai scoteau ei cativa sutimi ca sa`mi mareasca notawinking
la testele l

| crycrys a răspuns:

Daca vrei sa te faci farmacista, cel mai indicat profil este "stiinte ale naturii", acolo ai sa faci si mate si chimie si biologie, adica exact ce ai nevoie.
Daca te duci la mate-info faci mai putina chimie si biologie si mai multa informatica si fizica.
Desi ai mate la amandoua, o diferenta dintre matematica de la mate-info si cea de la stiinte ale naturii este aceea ca la mate-info faci mate1(de nivel 1, adica mai grea), iar la stiinte ale naturii mate2(de nivel 2, deci mai usoara), dar pentru farmacie nu-ti trebuie mate1. O, si bineinteles BAC-ul de la mate-info este mai mult mai greu.
Insa poti merge la farmacie si cu mate-info, doar sa-ti placa chimia si sa ai note bune.
Alegerea e ta! Fa ce crezi ca e mai bine pentru tine!
Mult succes!

| Alina_9354 a răspuns:

Majoritatea care vor sa se duca la farmacie merg la chimie-biologie pentru ca matematica din liceu nu iti trebuie la farmacie! Eu sunt la mate-info si nu mi se pare atat de greu, depinde si de profesori! Am norocul de niste profi care nu pun note mai mici de 7 in catalog si cea mai mica medie e 9:40winking bafta!

| iuli a răspuns:

Daca vrei sa te faci farmacista nu ai nevoie de matematica. Ar trebui sa faci biologie si chimie. Cred ca cea mai buna optiune pentru tine ar fi sa mergi la stiintele naturii.

| Ralucarrie a răspuns:

Eu sunt la real stiinte ale naturii(bio-chimie), si de aici poti sa devii farmacista si se face matematica, dar nu la greu...