| xGabriela a întrebat:

Este mai greu sa dai la medicina daca esti la filologie, si nu stiinte ale naturii? Raspunsuri cat mai detaliate daca se poate happy

Răspuns Câştigător
| AnonimulCurios a răspuns:

Da, deoarece la medicina trebuie sa cunosti foarta multa biologie, pe care o studiezi la stiinte ale naturii.

5 răspunsuri:
| musiiic a răspuns:

Pentru tine este mai greu.
Din câte ştiu, fiind la filologie, din clasa a X-a nu mai faci chimie şi biologie.
Aceste materii le vei avea de recuperat, deci asta implică, probabil, meditaţiile. Cei de la ştiinţe ale naturii au un avantaj în ceea ce priveşte asta. Examenul de admitere este acelaşi, indiferent de profil.

| musiiic a răspuns:

După clasa a X-a nu mai faci chimie şi biologie. ***

| DeathLord93 a răspuns:

Materiile principale la care se da proba pentru medicina sunt biologie fizica si chimie o sa ti fie cam greu banuiesc ca tu faci 2 limbi straine romana si istorie incearca sa te apuci de niste meditatii si usor usor poate vei reusi bafta happy

| marinaa9 a răspuns:

Deci cunosc multe persoane care la liceu au facut profilul filologie si au ajuns la medicina.A optat pentru filologie pentru ca a avut mai putin de invatat pentru scoala si a avut destul timn pentru a invata pentru medicina.E adevarat ca, daca mergi la stiinte ale naturii crezi ca esti mai pregatit pentru ca mananci pe paine chimie, bio si fizica dar acolo toti profesorii trag de tine ca sa fii olimpic ca..de..esti la profil real.Asta e parerea mea. Plus ca o limba straina ( ca engleza si franceza ) pe care le imbunatatesti la filo iti da sansa sa faci medicina in alta tara

| Mayar a răspuns:

Nu este mai greu sa dai la medicina daca esti la filologie, este imposibil! Sunt materii de baza ce se studiaza la bio-chimie, pe care se cladesc cunostinte si se detaliaza la medicina. Fara ele, se naruie totul. Inca din primul semestru vei renunta.