| Elena277 a întrebat:

Este o idee bună să urmez facultatea de medicină dar si cea de modă-design vestimentar in același timp?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Medicina e cam grea, termini la 8 aproape zilnic, incepi la 8(Pe langa as, un examen e cam la fel de greu ca admiterea, imagineaza tii 8 11 astfel de examene in un semestru(14 saptamani), daca mai adaugi si rezidentiatul in anii terminali, si licenta, poti sa incepi sa inveti pentru ele in anii 4 sau 5 sau chiar 3, sau mai devreme,
Examenul teoretic nu se da in aceeasi zi cu cel practic, si pe activitate primesti numai un punct la nota finala, de multe ori din cauza ca examenle sunt puse asa de intamplator, trebuie sa inveti de 2 ori la aceeasi materie(oricum nu e problema pentru ca de multe ori sunt carti separate pentru practic si teorie, dar uneori nu sunt, si nu mai stii ce sa faci cand vezi cum sunt ordonate exemanele.
Sa nu uitam ca prezenta e obligatorii 75 la suta laboratoare, si profesorii sunt stricti pe preznta, la cursuri unii sunt stricti si unii mai lasa, dar nu prea poti sa te joci cu orarul, oricat ai incerca sa vorbesti cu profesorul, ca sa schimbe materiile, sa ai mai mult liber in o zi, sa adauge materia in celalta zi ajungi la nimic, maxim o mica schimbare, si din experienta este posibil ca altii(alte serii) sa ceara schimbare si orarul sa fie si mai tare dat peste cap(mult mai des decat sa te ajute).
Eu a trebuit sa alerg intre facultati, uneori trebuia sa ne invoim ca nu aveam timp sa ajungem la alte materii, deci foarte greu, am patit chiar ca rpofesorii sa predea mai mult de 3 ore si nu predau incet, chiar vorbeau repede, si tot ramaneam in urma cu materia(materia e mai multa decat poate explica profesorul in orele de la curs), daca explica in 2 ore jumate din 3 ore sau 2 ore, de obicei, explica foarte scurt, si sare peste detalii, care tot trebuie stiute, dar care nu necesita explicatie foarte detaliata.
Deci cam greu, dar ai sansa daca mergi la fara frecventa(nu stiu daca au asa ceva), si doar mergi la examen, cata vreme nu trebuie sa arunci multe ore, se poate, daca si examenul il poti lua fara sa inveti prea mult, de ce nu?
Pana si medicina e prea mult, de multe ori ai sa ajungi sa nu mai stii ce sa faci, nu cred ca merita sa mai pui si mai mult pe spinare.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca le poti duce, daca ai o memorie foarte buna, de ce nu? Altfel stii cum zice romanul? Nu umbla cu fundul in doua luntri! S-ar putea sa cazi printre ele.

| ReddY25 a răspuns:

E cam imposibil

| bookofknowledge a răspuns:

Sfatul meu daca vrei sa faci 2 facultati, macar alege ceva mai time friendly, aceasta facultate iti mananca timpul si asa. Singurul mod in care iti ramane timp, e daca dormi mai putin(cam toti fac asta la medicina ca sa aiba timp si de altele), si in vacantele mici, daca nu ti pasa de note(cam 5 ul si restantele, daca nu acorzi aproape tot timpul), sau in vacantele mici(uneori ai nevoie si de acel timp pentru a invata, dar uneori te bucuri de Craciun, de cea intersem., alte ori e prea multa materie, si jumatate de zi inveti si te bucuri de ce a ramas.