| anonim_4396 a întrebat:

Este o rușine in zilele noastre sa fii sărac? Ce as putea face sa mă îmbogățesc? Că în fabrica sunt prost platit, 2000 net salariu, eu cam am nevoie de 3000! Am numai liceul terminat din păcate, era sa termin postliceală dar am renunțat ultimul an din cauza depresiei.
Lucrez 12 ore, nu știu dacă pot baga suplimentare, voi câte ore ați băgat suplimentare la 12 ore în fabrica de exemplu? Daca bag 14 ore nu iau mult.
Daca nu aveam lombosciatica băgăm 18 ore de munca dar și la aia 12 ore acuz dureri insuportabile in zona lombara și tălpi, sufăr de lombosciatica hiperalgica, nici nu știu ce pastile sa iau sa îmi calmeze acele dureri sa bag măcar 16-18 ore in loc de 12 că sunt singur și nu fac fata la plățile facturilor.

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Ahaaa, deci pacanelele sunt problema!

Te inteleg perfect. Am avut un tovaras, Adi il chema si era la fel ca tine.

La fiecare salariu mergea la Superbet, cŕezand ca o sa faca bani si pierdea tot. Tot salariul lui de 2300 lei il baga la "fructe" :)), apoi imi cerea mie bani sa isi ia un pachet de tigari, ca e nervos. Rar castiga si chiar daca castiga, el ii baga la loc. Mda!
Ba chiar, dupa ce s-a lasat de fumat iarba, s-a dus la psiholog si a primit niste pastile anti-dependenta. Fiindca s-a lasat brusc de fumat iarba si tigari, a dezvoltat un fel de anxietate si i-au dat niste pasile. Iar pastilele astea erau si pentru aparate, pentru ca era dependent. Asta ca sa vezi unde poate duce obiceiul tau.
Si cu toate ca lua pastile, tot isi baga salariile la Maxbet sau Supetbet sau mai stiu eu unde. Asta inseamna dependenta. Uneori mergeam cu el si ma ruga sa bag la Lucky Six, dar nu il ascultam. Mi-a cerut si bani împrumutat. In fine, multe detalii. A fost dat si afara din casa si multe altele.

Tu chiar vrei sa mergi pe ruta asta? Ba chiar, sa te sinucizi de la aparate? Merita? Raspundeți ție sincer!

Si ca sa termin pe o nota pozitiva o sa iti zic urmatorul lucru.
Am un tovaras pe nume Alex. El lucreaza la Superbet.
El mi-a zis urmatorul lucru: aparatele sunt setate. A vorbit cu patronul locului, care i-a spus: noi ii furam pe fata pe oamenii astia, dar asa ne castigam si noi o paine. Sa nu uitati asta.

Fiecare aparat este setat cu un anumit procent. Am inteles ca la el acolo, marja este 80%pierdere si castig pentru clienti e de doar 20%. Tu realizezi asta?
Ca e o mare teapa?
Chiar merita?

Tu crezi ca ei mai aveau afacere daca iti dadeau tie procent de castig? Nuuu!

Asa ca ai grija fratelo cu asta. Sfatul meu e sa renunti la asta. Tu le faci burta mare unor tepari, din banii tai munciti cinstit si cu greu. Iti dai efectiv timpul pe bani si banii pe nimic. Trist e ca timpul ala il pierzi si nu il mai recuperezi. Mai si muncesti cu efort, mnah.

Daca vrei sa faci ceva bun cu banii tai, apuca-te si invata la un curs de calificare. Mai poti investi putin in Bitcoin sau sa iti cumperi niste carti despre bani (educatie financiara se numeste). Ai mare nevoie de asta. Se vede ca nu esti chizbuit cu banii. Te afunzi, jucand la risc, dar NU ajungi pe profit cu asta.
Treaba ta.

Eu nu vreau sa ajungi ca tovarasul meu. Poti mai mult.

Daca e ceva ce iti pot lasa aici, fii atent.
Rupe-ti 40 de lei, pe care ii dai oricum pe tigari sau aparate si cumpara-ti o carte.
Poti sa o citesti si intr-un an din partea mea, dar sa o citesti, te rog. Cartea se numeste Tata Bogat, Tata sarac.
E o carte mult prea buna. O sa iti deschida mintea referitor la bani. Asta nu se va invata in scoala niciodata si nici nu se vrea.
Nu cred ca vor companiile dau guvernul sa stii tu despre bani. Ar pierde sclavi. Cartea o găsesti aici:
https://www.dol.ro/......00694.html

Sau oriunde pe internet.

Ai grija ce faci. Pacanelele nu sunt solutia. Lucreaza la tine. Citeste. Invata ceva nou. Afla mai multe despre educatia financiara, despre bani adica. Poti sa fii ce vrei in lumea asta. Cauta si actioneaza! Bafta

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De ce nu pui mana sa inveti ceva mai bine platit? Cursuri de programare de ex, se fac peste tot, sal is f mari, incepatorii incep cam cu 4000-5000 bani in mana. 8 ore pe zi 5 zile pe sapt.
Asta in loc sa mergi pe drumul gresit in a munci 18 ore pe zi si sa nu mai ai viata.

Ca se angajeaza programatori si fara facultate, conteaza sa arati ca stii, sunt f cautati programarorii.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Invata niste skill-uri si abilitati care te vor ajuta sa-ti gasesti un loc de munca bine platit. Gandeste-te la top 3 domenii sau industrii interesante, si intereseaza-te ce job-uri sunt potrivite pentru tine. Ai tot internetul la dispozitie, citeste, fa cursuri gratuite, invata ceva nou

| vodami92 a răspuns:

Nu este o solutie sa stii sa joci jocuri de noroc! nu poti castiga! si mai ales tot timpul! asa crezi tu ca castigi! de fapt pierzi nu castigi! si ramai si fara haine pe tine! pai da na ce ai crezut! ca iti dai si hainele de pe tine! daca pariezi asa! in continuu! mai in gluma! mai in serios! asta imi aduce aminte de un desen animat cu un soldat care facea aproape totul pe dos! banuiesc ca stiti despre cine este vorba nu! snafu! da alea! ei si in desenele alea erau si despre asa ceva! ce ai tu! cu pariurile! si ala tot asa snafu paria si paria si paria! pana cand ramanea fara nimic! e interesant desenul! imi amintesc si cand il vedeam la tv si eram mai mic! bine dupa aceea nu a mai fost dat cred! ca era cam rasist desenul! in fond era si un desen mai de adulti asa! asa erau si looney tunes! tom si jerry! ce vrei asa erau vremurile conceptiile atunci! acum ma rog desenele animate se fac altfel decat cum stiam noi! astea ma rog erau 2D! astea de acum sunt 3D! asadar vremurile se schimba! generatiile la fel! e normal! snafu am uitat sa precizez ca era facut de friz freleng! chuck jones! bob clampett! frank tashlin! zack schwartz! george gordon! sunt oameni cel putin cu o vasta experienta in animatie! ma refer in special la frank tashlin! bob clampett! friz freleng! chuck jones! cate desene nu au facut oamenii astia! mama mama! industrie ce sa mai! snafu era desen apropo din al doilea razboi mondial! si era din cele educationale de altfel! cum mai erau si mcgillicuddy! dar si hook! lumea nu avea acces la ele! decat dupa al doilea razboi mondial! pana atunci nu le urmareau decat soldatii! sau staff-ul militar! ca sa te tina chipurile treaz! sa nu adormi la ele! din snafu mai faceau parte si mel blanc! sara berner! bea benaderet! carl stalling!

| Porcusorul a răspuns:

Nu este o rusine sa fii sarac, dar din pacate nu exista nicio reteta de imbogatire. Tot ce poti sa faci este sa-ti cultivi intelectul, sa-l hranesti, sa citesti cat de mult poti chiar daca nu iti place, sa inveti permanent ceva nou, eventual sa iti continui educatia intr-o forma sau alta.

Cu timpul, intelectul te va ajuta sa faci mai multi bani, dar cel mai important e ca te va ajuta si sa-i pastrezi. Oamenii nu au in mod natural cultura banului, e greu sa faci bani, dar si mai greu sa-i dramuiasca, nu pot sa-i pastreze. De exemplu, daca as avea 1 miliard de euro si m-as duce pe strada impartind pentru 1000 de necunoscuti oarecare cate 1 milion de euro, iar apoi i-as contacta peste 5 ani, cred ca nici 10 din ei n-ar fi mai bogati decat au fost inainte de a primi acel ipotetic milion. Probabil ca unii vor fi chiar mai saraci decat inainte.

De aceea, nu te plafona unde esti, invata, citeste, hraneste-ti creierul cu informatii, incearca sa recunosti oportunitatile, iar situatia ta financiara va deveni cu timpul mult mai buna.

| SuperCoolDude a răspuns:

Sunt multe de zis.
Era bine sa fi fost educat cu i meserie mai valoroasa. Lucrul la fabrica e prost platit si mai presupun efort fizic ridicat.
Faptul ca lucrezi multe ore denota calitatea scazuta a jobului, dar si (din pacate) a utilizatorului.

Tie ce iti place sa faci cu adevarat?
Exista cursuri. Gasesti pe internet sau in centre tot felul de calificări. In zilele noatre, sunt foarte multe oportunitati in mediul digital.
Nu stiu daca le ai cu calculatorul, dar sunt siteuri ca SkillShare si Udemy, de unde poți invata tot felul de abilități. Dar trebuie sa stii si engleza.

Si eu bag suplimentare, mai ales ca ne-a plecat un coleg. Pe langa norma de lucru, mai bag 40 de ore si iau le plus 600lei (pot lua si mai mult, daca luna are mai putine zile lucratoare pentru iese altfel calculul). Am 2200 lei si ma intretin singur. Am luat si 3100 de cateva ori, insa am bagat multe ore extra. Dar na descurc.
Problema ta e ocupatia, jobul si faptul ca lucrezi ceva nevaloros. Scuze, nu vreau sa te insult, dar nu merita si te si obosesti.

Iar faptul ca nu te ajungi cu banii poate fi un semn ca dorintele tale si implicit cheltuielile, sunt prea mari.
Ai putea sa iti notez pe un caiet cheltuielile. Asa o sa vezi unde ti se duc banii.
Eu am reusit sa strang 2500lei intr-un an (am mai cheltuit din eu, am mai pus, stim povestea happy ). Apoi mi-am luat un calculator pentru un proiect. Dar o sa strang la loc banii. Si tu poti sa faci asta. Sa iti strangi un teanc de bani pentru zile negre. O sa te simti mai liber, iti garantez. Faptul ca ai niste bani de rezerva iti va usura viata.

Vezi si tu ce faci. Ai putea face multe. Orice e posibil. Crede in tine si actioneaza! Pace

| anonim_4396 explică (pentru SuperCoolDude):

Pacanelele m-au distrus, acolo am spart multi bani că prostul, aveau unii dreptate că am devenit dependent, ieri am spart 950, eram pe punctul de a mă sinucide dar mi-am mai revenit

| Mosotti a răspuns (pentru SuperCoolDude):

E deja dependent, mizeaza si ca daca casrtiga si pe alea 20 %, nu mai conteaza procentele posib de castig.
Fara terapie nu prea cred ca scapa, ca altfel scapa pana acum.
Degeaba ii spunem, ca nu are efect.

| Mosotti a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Intr-o tara sanaroasa muncitorul trebuie sa aiba unde sta decent cu toate utilitatile, sa manance cam ce vrea si sa puna si deoparte ceva pentru alte cele, de acolo in sus pornim.
Nu e normal ca doar cei cu meserii mai bune sa o duca decent. Aia o vor duce si mai bine, dar asta e altceva.
Asa cum zic eu, era in Germania anilor 80-90.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate laughing

| SuperCoolDude a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahaaa, deci pacanelele sunt problema!

Te inteleg perfect. Am avut un tovaras, Adi il chema si era la fel ca tine.

La fiecare salariu mergea la Superbet, cŕezand ca o sa faca bani si pierdea tot. Tot salariul lui de 2300 lei il baga la "fructe" :)), apoi imi cerea mie bani sa isi ia un pachet de tigari, ca e nervos. Rar castiga si chiar daca castiga, el ii baga la loc. Mda!
Ba chiar, dupa ce s-a lasat de fumat iarba, s-a dus la psiholog si a primit niste pastile anti-dependenta. Fiindca s-a lasat brusc de fumat iarba si tigari, a dezvoltat un fel de anxietate si i-au dat niste pasile. Iar pastilele astea erau si pentru aparate, pentru ca era dependent. Asta ca sa vezi unde poate duce obiceiul tau.
Si cu toate ca lua pastile, tot isi baga salariile la Maxbet sau Supetbet sau mai stiu eu unde. Asta inseamna dependenta. Uneori mergeam cu el si ma ruga sa bag la Lucky Six, dar nu il ascultam. Mi-a cerut si bani împrumutat. In fine, multe detalii. A fost dat si afara din casa si multe altele.

Tu chiar vrei sa mergi pe ruta asta? Ba chiar, sa te sinucizi de la aparate? Merita? Raspundeți ție sincer!

Si ca sa termin pe o nota pozitiva o sa iti zic urmatorul lucru.
Am un tovaras pe nume Alex. El lucreaza la Superbet.
El mi-a zis urmatorul lucru: aparatele sunt setate. A vorbit cu patronul locului, care i-a spus: noi ii furam pe fata pe oamenii astia, dar asa ne castigam si noi o paine. Sa nu uitati asta.

Fiecare aparat este setat cu un anumit procent. Am inteles ca la el acolo, marja este 80%pierdere si castig pentru clienti e de doar 20%. Tu realizezi asta?
Ca e o mare teapa?
Chiar merita?

Tu crezi ca ei mai aveau afacere daca iti dadeau tie procent de castig? Nuuu!

Asa ca ai grija fratelo cu asta. Sfatul meu e sa renunti la asta. Tu le faci burta mare unor tepari, din banii tai munciti cinstit si cu greu. Iti dai efectiv timpul pe bani si banii pe nimic. Trist e ca timpul ala il pierzi si nu il mai recuperezi. Mai si muncesti cu efort, mnah.

Daca vrei sa faci ceva bun cu banii tai, apuca-te si invata la un curs de calificare. Mai poti investi putin in Bitcoin sau sa iti cumperi niste carti despre bani (educatie financiara se numeste). Ai mare nevoie de asta. Se vede ca nu esti chizbuit cu banii. Te afunzi, jucand la risc, dar NU ajungi pe profit cu asta.
Treaba ta.

Eu nu vreau sa ajungi ca tovarasul meu. Poti mai mult.

Daca e ceva ce iti pot lasa aici, fii atent.
Rupe-ti 40 de lei, pe care ii dai oricum pe tigari sau aparate si cumpara-ti o carte.
Poti sa o citesti si intr-un an din partea mea, dar sa o citesti, te rog. Cartea se numeste Tata Bogat, Tata sarac.
E o carte mult prea buna. O sa iti deschida mintea referitor la bani. Asta nu se va invata in scoala niciodata si nici nu se vrea.
Nu cred ca vor companiile dau guvernul sa stii tu despre bani. Ar pierde sclavi. Cartea o găsesti aici:
https://www.dol.ro/......00694.html

Sau oriunde pe internet.

Ai grija ce faci. Pacanelele nu sunt solutia. Lucreaza la tine. Citeste. Invata ceva nou. Afla mai multe despre educatia financiara, despre bani adica. Poti sa fii ce vrei in lumea asta. Cauta si actioneaza! Bafta

Răspuns utilizator avertizat