| anonim_4396 a întrebat:

Este obligatoriu daca te angajezi sa iei minimul pe economie nu? Daca il iei cu cat ramai in mana? Cat iti trage si pentru ce? Spre exemplu muncind intr-o fabrica...

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa-ti dea salariul minim brut pe tara doar daca lucrezi cu norma intreaga, in prezent acesta este de 1.450 lei pe luna, conform HG nr.1/2017, citez:
"ART.1. Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, sumă stabilită în bani care nu include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166, 00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8, 735 lei/oră.
  ART.2.(1)Stabilirea salariului de bază sub nivelul celui prevăzut la art. 1 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei, pentru fiecare contract individual de muncă în care salariul minim este stabilit sub cel menţionat în prezenta hotărâre, în măsura în care, potrivit legii, fapta nu constituie infracţiune."
In functie de deducerea personala, respectiv daca n-ai persoane in intretinere, salariul net este 1.065 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La angajare se da macar minimul pe economie. El este de 1450 lei brut si netul (cat ramane in mana) este 1065 lei.
Adica din brut se iau 16% impozit, somajul 0, 5%, CASS (sanatate) 5.2 %, CAS individual 10.5 %. http://www.calculatorsalariu.ro/? action=sims2&suma=1450

| RAY a răspuns:

1050 ron iei in netul

| Freya1 a răspuns:

Pfff

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Te asteptai la mai mult naty?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Macar daca nu iti tragea atate rahaturi

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty tu poti ajunge si la 1000 de euro dar prin alte modalitati

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pot ajunge la 1500 de euro daca merg in strainatate

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nu naty ma refer la altceva, dar nu esti genul ala de fata tu

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

De asta am si exclus ce vroiai sa zici tu acolo

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Dar tu ce studii ai?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

11 cu diploma de laborant.Mai complicat

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Poate gasesti altceva naty, e mic salariul

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Daa intrebam sa stiu

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Tu din ce oras esti? hai in tm si poti castiga si 2000 de ron si mai mult

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

La vreo 369 de km de tine catre nord

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Hai in Timisoara atunci poate gasesti ceva mai bun aici