| OldMoney a întrebat:

Este posibil ca la un loc de munca sa se ceara anuntarea in avans cu 10 zile daca un angajat doreste sa ia concediu?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Firma trebuie sa fuctioneze chiar si in perioada cand cineva pleaca in concediu.
Pe perioada concediului cineva va trebui sa le inlocuiasca pe cei plecati, deci trebuie sa se gaseasca si sa se pregateasca un inlocuitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Da este posibil, de altfel 10 zile este extrem deputin timp... multe cer cu luni bune inainte.
Companiile foare mari si corporatiile cer chiar cu 6 luni inainte sa planifice fiecare concediul, ca sa se faca programarea pe toata compania si eventual sa se angajeze oamnei ca sa acopere locul disponibil pe perioada unui concediu, daca locul acela trebuie suplinit de cineva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E posibil, chiar si cu 1 luna inainte sa nu se perturbe activitatea firmei daca pleaca toti deodata

| sierra1 a răspuns:

Nu doar că e posibil dar e și de dorit să fie așa. Intre noi fie vorba - 10 zile in avans nici nu e mult

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, chiar 30 de zile. Concediul se programează din timp.

| mihai69 a răspuns:

Da.
Chiar și mai mult.

| Wr3nch a răspuns:

Mie mi sa cerut in februarie pentru perioada de vara.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

Da, noua ne cere sa incepem din Martie sa spunem cand si cat concediu vrem tot restul anului.

| haileewatson a răspuns:

Da, concediul se cere cu cateva saptamani inainte.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, poți să anunți cu 10 zile înainte. Sau și cu o luna înainte sua chiar mai mult. Înainte de a-ti lua concediu.