| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Este viata de student la Medicina ATAT de grea? Chiar inveti non-stop timp de 6 ani, fara timp pentru orice altceva in afara de somn si mancat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cum vrei sa faci facultatea. daca vrei doar sa te tarasti prin ea, nu e deloc grea. Inveti doar in sesiune, 8 saptamani pe an si in rest ai grija sa te duci la laboratoare (maxim 25 de ore pe saptamana). Dar ajungi un medic cel mult mediocru. daca vrei sa fii foarte bun, sa faci performanta si sa ajungi un medic foarte bun, cu cunostinte vaste, care intelege multe si care este un varf in domeniul lui, atunci este grea. trebuie sa mergi la facultate la toate cursurile si laboratoarele (si sunt in jur de 40 de ore pe saptamana), sa faci garzi (incepand din anul III-IV) si sa inveti foarte mult. Ai sigur timp de o plimbare la 2-3 saptamani, de 3-4 petreceri pe an, de doua saptamani de vacanta, dar in general trebuie sa te inveti cu un program de 12-14 ore de munca si invatat pe zi, 7 zile pe saptamana, minim 350 de zile pe an.

1 răspuns:
| PogChamp a răspuns:

In timpul sesiunii cel putin 5 minute de somn sunt considerate rasfat.