| Genessis a întrebat:

Eu as vrea sa dau la facultatea de drept si sa urmez avocatura.Acum,problema este ca in Romania, mai nou se da mita si....Adica mie imi place dreptatea,nu suport sa vad oamenii suferind,pe seama carora altii isi bat joc,sau pe cei ce nu au ce manca,nu suport violenta, stiti lucruri de genul asta.Acum intrebarea mea : este greu sa ajungi acolo? Facultatea te ajuta sa te inscrii la o firma de avocatura,sau macar sa ai tu un cabinet de avocatura? Poate ca vi se pare banala intrebarea, dar chiar nu stiu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa facultate trebuie sa dai examen de intrare in barou si sa reusesti, apoi sa faci stagiu 2 ani, pe langa un avocat definitiv si apoi sa reusesti la examenul de definitivat. Daca esti bun nu va trebui sa dai mita, aceasta o fac doar cei slab pregatiti. Numai bine!

1 răspuns:
| Vaders a răspuns:

Pai.e ca orice facultate. Tu decizi ce vrei sa faci e alegerea ta.