| Crissssssssss a întrebat:

Eu asi dori tare mult sa dau la medicina, multe persoane m-au sfatuit si cred ca as avea mult de castigat. Nu stiu pe ce profil ar trebui sa ma duc! Multi m-au sfatuit filologia deoarece se poate lua bacul mai usor decat la matematica-informatica, in schimb eu nu prea ma am bine cu chimie...

Răspuns Câştigător
| Ivonaa a răspuns:

Bună! Bună alegere cu medicina, dar pentru asta trebuie să tragi tare.
Dacă vrei să dai la medicină nu ai nici o șansă cu profilul de filologie. Trebuie să mergi la Matematică-Informatică sau Științe ale Naturii, deoarece nu te primește nimeni doar cu cunoștiințele despre limba română sau latină, pentru că acestea 2 se identifică la profilul filologie.
Pentru a ajunge medic trebuie să tragi tare în matematică, chimie și biologie. Pe lângă acestea mai ai și fizica.
Deci ca să te lămuresc cum stă treaba cu bacul:
Filologie - Română, Istorie și un obiect la alegere [ Geografie, Logică, Psihologie, Sociologie, Filozofie etc]
Științe ale Naturii - Română, Matematică, și la alegere [ Biologie, Chimie, Fizică ]
Științe sociale - Exact ca la filologie [ Opț. la acest profil faci mate până în clasa a12a]
Matematică-Informatică - Română, Mate și un obiect la alegere [ Informatică, Biologie, Chimie, Fizică ]
Eu una sunt la profil de Științe ale Naturii, și să știi că și eu eram speriată de chimie, iar acum să știi că e foarte ușoară! Multă Baftă!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate vrei să lucrezi în străinătate, învață limbi străine.
Nu uita că fără chimie nu poți intra la medicină.
Medicamentele sunt substanțe chimice.
La mulți ani!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Oricine te+a sfatuit sa alegi profilul filologic in conditiile in care tu vrei sa urmezi medicina e complet retardat. Medicina e categoric cea mai grea facultate si fara o pregatire extrem de minutioasa incepand din liceu nu vei avea nici o sansa sa o termini. Bacul e un examen usor si oricum nu conteaza deloc in virtutea intrarii la medicina (admiterea are o pondere de 100%, admitere de altfel grea). Exista un singur profil pe care il poti urma daca chiar doresti sa urmezi medicina si acela e Stiintele Naturii, cunoscut si sub numele de Bio-Chimie. Te va pregati bine si vei avea un avantaj din start dar oricum va trebui sa inveti foarte bine pe tot parcursul liceului. Mult succes!

| fcsboy a răspuns:

Buna, incearca Stintele ale naturii, chestia este ca o sa ai cam multe ore de chimie, fizica si biologie, iar bacul il dai la mate, romana si la alegere dintre biologie si chimie, in cazul tau biologia ca sa intelegi mai bine in ce te bagi. Mult succes! Eu fac postliceala de asistent medical generalist anul 1 si am urmat acest profil... iar acum imi este usor cu biologia.

| Crissssssssss explică (pentru fcsboy):

Sti cumva cate ore de romana sunt pe saptamana? Am inteles ca se fac putine ore iar dupa cand dai bacul cei de la filologie stiu mult mai mult decat ceilalti care nu sunt pe acest profil, problema e ca eu nu stiu daca acest profil se face la liceul la care as vrea sa merg.

| fcsboy a răspuns (pentru Crissssssssss):

Cred ca 3 ore de romana pe saptamana dar sunt suficiente crede-ma, eu nu prea am citit carti, citeam comentarii si am luat 7 la bac anul asta. Eventual daca vezi ca in clasa a 12 nu te descurci la romana poti face pregatire dar iti recomand cu un alt profesor decat cel de la ora, metoda incercata de colegii mei si sau descurcat bine.