| Alex a întrebat:

Eu locuiesc in Constanta. Am terminat studiile de licenta si acum urmez un master.
Cum trebuie sa caut un loc de munca? Am facut cont pe site-urile www.bestjobs.ro si www.ejobs.ro. Am facut C.V.-urile de pe site-urile respective si m-au chemat numai la un interviu. Am mers in oras si am depus C.V.-urile si m-au chemat la cateva interviuri. E bine sa caut si prin ziare cu anunturi? Daca da, ce ziare cu anunturi trebuie sa iau? Stiti alte modalitati de a cauta un loc de munca?

1 răspuns:
| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Stabileste-ti mai intai cateva joburi in care te vezi activand. Fa o lista pe o foaie de hartie - nu e nici o rusine. Apoi, odata stabilit ce vrei sa faci - abordeaza canalele. Site-uri de recrutare pe internet sunt foarte multe - nu te opri doar la Ejobs si Bestjobs. Sigur, e mai mult de munca sa iti faci cont si profil pe fiecare, dar oricum mai devreme sau mai tarziu va trebui sa o faci. Iti recomand sa intri si pe site-ul meu www.myworkland.com si sa-ti faci un cont si un CV. Nu sunt foarte multe anunturi din zona ta, dar angajatorii cauta constant in baza de date si nu stii de unde apare norocul. Apoi mai ia in calcul si alte site-uri ca Myjob.ro, Hipo.ro, romjob.ro si altele. Ziarele locale si site-urile de anunturi gen Mercador sau Tocmai pot fi si ele de folos, dar in general, angajatorii seriosi ii gasesti mai mult pe site-urile de recrutare. Nu in ultimul rand, prietenii si recomandarile. Spui ca ai terminat o facultate si urmezi un master - sigur printre profesorii tai sunt cativa care te apreciaza. Primul meu job a fost intr-o tipografie si a venit de la indrumatorul meu de licenta. Nu neglija nici o sursa de informare - imprastia zvonul pe toate canalele si de undeva va veni si un job pentru tine - e doar o chestiune de timp. SPOR