| laurentiu80 a întrebat:

Eu lucrez in strainatate, si intr-un an am reusit sa pun deoparte 20 000 de euro. Credeti ca e o suma ok intr-un an de zile?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

Eu consider ca este foarte bine happy
Feicitari pentru reusita si munca depusa.

Iti urez numai bine, fericire si sarbatori fericite!

48 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suficient

| darrio2007 a răspuns:

Este. Acum depinde de tine cum stii sa-i folosesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu 8.000 de lei pe luna traieste linistita o familie. Mai si poti pune de-o parte.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este, odata ce ai economisit, ceea ce in tara nu s-ar fi putut, probabil dintr-o munca similara.

| LoveSleep a răspuns:

"Iar mancarea mi-o scot tot de aici, ca gasesc multe conserve, sucuri, tigari, cafea prin ele, si alea toate sunt ale mele, ca soferii nu si le iau, daca nu le iau trebuie sa le arunc, deoarece camioanele trebuie sa ramana ca noi dupa curatenie."

Tipic romanesc. Muncesti de rupi, traiesti o viata de rahat, pui totul "la ciorap", reusesti sa strangi niste bani, te intorci in Romania, iti cumperi o casa si te angajezi casier la Penny si cu minim pe economie iti continui viata de rahat mancand parizer.
Clasic.
Dar macar le poti lasa casa copiilor dupa ce mori.
Dar cand se va intampla asta ei vor avea si ei casa lor oricum.

| laurentiu80 explică (pentru LoveSleep):

Eu ma simt bine asa, stai linistit ca aici mi-am permis si alte lucruri pe care in Romania nu le-am avut niciodata. In America nu moare nimeni de foame, chiar daca nu ai munci. Conservele le dau si la prieteni, dar am mai luat din ele ceasuri de lux, aur etc. Nu le fur, pur si simplu daca si le lasa totul este gunoi, trebuie sa las camionul curat, ca dupa el vine alt sofer, e schimb de tura.

| laurentiu80 explică (pentru LoveSleep):

Si datorita imigrantilor nu e o tara deloc safe, dupa cum se zice. Poti fi batut pe strada, talharit, jignit etc. Am vazut acolo mai multe ca in Chicago.

| laurentiu80 explică (pentru laurentiu80):

Oamenii se drogheaza, oriunde te duci miroase a iarba, sobolani sunt peste tot, trebuie sa te familiarizezi cu ei, noaptea trebuie sa dormi cu geamurile inchise ca iti intra in casa. Casele sunt facute din materiale de proasta calitate, si au podele din scanduri, si daca calci pe ele noaptea scartie si ii deranjezi pe aia de jos, soareci sunt cam in orice casa etc etc. Daca a mai fost unul in UK de aici sa ma contrazica daca nu am dreptate.

| Frank51 a răspuns:

Mai mult ca perfect. Cum ai reusit apropo? Sau mai bine zis, ce salariu ai.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Pai fac curat in camioane, curat camioanele in interior, si iau in jur de 60 de euro pe camion. Fac in jur de 3 pe zi, si mai sunt clienti care imi lasa tips. Nu e afacerea mea, lucrez pentru patron.

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

Bravo, chiar apreciez oamenii simpli care se descurcă, ține-o tot așa și ai grijă de bani, cheltuiei cu cap.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

De obicei ne ducem la companii mari, care au cateva sute de camioane. Seful meu ia 120 de euro pe un camion, din care jumatate din ei sunt ai mei. Si lucrez 7 zile din 7, fac in jur la 1000-1100 de euro pe saptamana, fara bacsisuri de la clienti, daca le pun si pe alea mai adaug 50-100 de euro saptamanal. Iar mancarea mi-o scot tot de aici, ca gasesc multe conserve, sucuri, tigari, cafea prin ele, si alea toate sunt ale mele, ca soferii nu si le iau, daca nu le iau trebuie sa le arunc, deoarece camioanele trebuie sa ramana ca noi dupa curatenie.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Eu zic ca te minte. In primul rand pentru ca

https://www.tpu.ro/......d-apoi-sa/

In al doilea rand pentru ca nu plateste nimeni 120 euro pentru curatat un tir.

| laurentiu80 explică (pentru suntserios):

Daca te uitai si in raspunsuri, nu la intrebari, iti dadeai seama si in ce tara ma aflu. Sunt intr-o tara unde tu o vezi numai in filme, si ai nevoie de viza sa ajungi aici.

| suntserios a răspuns (pentru laurentiu80):

Mai nou in SUA moneda e euro? Loool. Vezi ca te dai de gol cu restul intrebarilor si raspunsurilor tale.

Ps. Eu zic sa vezi cu taticul cum te impaci ca ieri ii furai bani de pe card.

| laurentiu80 explică (pentru suntserios):

E dolaruL normal, numai ca banii i-am trimis in euro in Ro. Si ca sa priceapa omul mai bine, 120 de euro e vreo 150 de $, romanii sunt familiarizati cu euro-ul.

| laurentiu80 explică (pentru suntserios):

Si se plateste atat, pentru ca aici camioanele nu sunt ca cele din EU, au si sleepper si cabina e mult mai mare. In general munca la curatenie in SUA e bine platita, mai bine decat unul care lucreaza in office.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Daca chiar minte, nu pe mine ma minte, ci pe el insusi, si vrea sa traiasca intr-o iluzie, e alegerea lui pana la urma si doar el sufera, nu noi.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Aceasta intrebare va fi stearsa, deoarece am dat de oameni rai intentionati, ceva specific romanilor. Ce rost are sa mint, daaca nici nu te cunosc. Pacat de cel caruia i=am dat funda o va pierde.

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

In sua esti? Pot sa vin si eu acolo?

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Da, zboruruile sunt deschise chiar daca e pandemie. Aici masca nu este obligatorie, si politia nu-ti da in cap pe strada, daca nu o ai.

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

Eu ma refer la curatat tiruri, daca poti pune o vorba pentru un prieten gen.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Patronul este roman, si angajeaza si la negru, si pe cei cu viza de turist, eu sunt rezident permanent. Sunt peste 20 de angaajati, si toti avem masina de serviciu, cu benzina platita de el. Chiar daca te angajeaza la negru, vei trebui sa dai si statului un procent din suma castigata intr-un an, in SUA munca la negru e cumva legalizata, si el iti va declara venitul. Daca muncesti ca mine, poti sari de 50 k de $ pe an. Dintre toti angajatii lui, numai eu sunt cu acte in regula in SUA. Decat sa-ti rupi spatele pe un santier unde probabil vei fi platit mai prost, e mai bine la camioane. Poti veni cu sotia sau prietena, pentru ca el angajeaza si cupluri, si ve-ti face in 2 un camion, asa ve-ti lucra mai repede, si mai multe intr-o zi.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

As putea, daca te-as cunoaste. Dar sa stii ca eu sunt foarte patit cu oamenii pe care nu-i cunosc, si am lectia invatata. Am m-ai ajutat sa ajunga aici si pe altii, si am patit-o, cu facerea de bine nu am ajuns niciodata bine. Pt ca romanul cand ajunge sa faca bani uita de unde a plecat, si nu este deloc recunoscator.

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

Puteai sa zici un simplu nu laughing Eu de regula merg in Germania pe perioada de vacanta Iulie-Septembrie, dar anul viitor as vrea sa plec in Anglia si de asta te-am intrebat daca ai loc acolo ca as fi ales SUA.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Este loc, dar e o perioada scurta de 2-3 luni. Trebuie sa platesti biletul la avion vreo 1200 de $, chiria vreo 500 pe luna, plus costurile vizei. In Anglia nu este bine, am stat si eu acolo 2 ani si nu m-as mai intoarce niciodata acolo. Eu cand am venit la Chicago am venit la nimeni, de unul singur, nu am avut nimic asigurat nici chirie, nici loc de munca.

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

De ce nu este bine in Anglia?

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

E o tara indienizata, englezii nativi sunt foarte putini, plina de imigranti, si este discriminare. Polonezii, indienii urasc natia noastra, suntem f prost vazuti acolo, si la munca trebuie sa muncesti ca un cal, ca esti dat afara daca nu-ti atingi target-ul. Putini sunt cei care te angajeaza cu un contract permanent, te vor angaja prin agentii cu contract temporar, si poti fi dat afara imediat la prima greseala. Lucram intr-un warehouse, rar ajungea un conational de al nostru sa lucreze pana la 6 luni.Eu iti zic adevarul, nu te mint.
De acolo am venit in SUA cu green card, si am facut cea mai buna alegere. Bani mai multi, nu m-am lovit de rasism deocamdata, din contra romanii sunt vazuti ca europeni, si suntem f bine primiti aici, tigani de ai nostri nu am vazut, dar am auzit ca sunt si aici, dar nu asa de multi ca in UK, calitatea vietii este mai ridicata, si aici toata lumea incearca sa te recompenseze, orice ai face pentru ei, e mai mult bun simt.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Daca vrei sa te duci in UK, evita Londra, chiriile sunt extrem de scumpe, si ai sa traiesti ca si in Romania, sa muncesti pentru chirie si pentru hrana. Am stat in Londra, iar pentru un single room, plateam 400 de lire acum 3 ani, poate azi sunt si mai scumpe. Acea camera era mica cat o debara, aveam un pat si o noptiera in ea, atat incapea. O camera dubla, sa te simti confortabil sarea de 600 de lire lunar, ceea ce insemna cam jumatate din salarul meu. Majoritatea celor care au inchiriate case, baga vreo 12-15 insi in ele, ca chiria sa fie mai mica. Din LONDRA am plecat in Birmingham, acolo era ceva mai ieftina viata, chiria era undeva pe la jumatate cat era in Londra, si mai puteai pune un banut deoparte. In Birmingham majoritatea romanilor lucrau in warehouse-uri, 80 % erau romani, se parau intre ei la superviseri, erau barfitori, la o tigara in pauza auzeam doar barfe, si se bucurau cand unul era dat afara. Erau cativa romani, nu stiu prin ce metode au ajuns superviseri acolo, si o beleai daca ajungeai pe departamentul lor sa-ti fie sefi, ca te dadea afara fara niciun motiv, erau foarte aroganti.

| laurentiu80 explică (pentru Frank51):

Sunt multe de zis, ca sa-ti permiti o masina acolo e deja un lux, deoarece asigurarea este foarte scumpa, de aia o masina ceva mai veche acolo ti-o da degeaba, combustibilul e scump si ala comparativ cu SUA, unde benzina e aproape moca, si eu dau pe asigurare 200 de dolari pe an. Mie mi-a placut in UK doar la inceput, chiar laudam Anglia, pana cand m-am izbit cu multe situatii urate si cu rasism etc.

| zilog a răspuns (pentru laurentiu80):

Opinia mea :
Tari ca Vrnam noua guineie UGANDA Mongolia Peru
Columbia, granița cu Venezuela

Sau ti-au facut cadou cei din Tanzania la cantina saracilor?

| Frank51 a răspuns (pentru laurentiu80):

Nu o sa merg singur, poate merg cu prietena si inca cativa prieteni, mai e mult pana atunci.

| gabicoo a răspuns:

Postarea ta e din categoria: "Nu vând nimic da scriu ca să mă laud!"

| laurentiu80 explică (pentru gabicoo):

Nu ma laud. La cat muncesc mi se pare putin, si sunt dezamagit.

| johnnny123 a răspuns:

Da, ar fi o suma super ok, daca ar fi adevarat.

Dar tu acum o luna te plangeai ca te omoara taica'tu pentru ca i-ai furat 400 de lei de pe card. Daca aveai 20 000 de euro, 400 de lei nu insemnau nimic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, bravo love struck

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nu mai exista viitor, NU SA SCHIMBAT NIMIC. Daca te intorci o sa iti para rau.

| zilog a răspuns:

Intoarcete in România si fă ceva acum tu să oferi altora posibilitatea ca si ei să îsi câștige pâinea in mod cinstit
fa o afacere in românia prin care sa oferi locuri de munca
SI DĂLE LA OAMENI SALARIUL IN MOD CINSTIT să se bucure si ei de salarii pentru ca in genral multi angajatori trag tepe si ii expluateaza la maxim

| zilog a răspuns:

La ce ai muncit de te-au plătit așa de puțin că si un gunoier are 6000 CHF/ lună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e bine
Investește în ceva

| Adrian5575 a răspuns:

Este foarte bine. Mai stai un an sau doi si iti cumperi o casuta frumoasa in Romania. Te sfatuiesc sa nu dai banii pe masini scumpe pentru ca masinile se depreciaza rapid in comparatie cu imobiliarele.

| badpanda a răspuns:

Si eu am lucrat in strainatate, faceam service pe teren la masini unelte. Aveam masina de la firma, card pentru masa si hotel si salariu destul de mare cu taxe platite, concediu, sarbatori legale etc.
Sincer cred ca mananci rahat.

| Roberrt21 a răspuns:

E bine.

| Cortex a răspuns:

Nu.

| 70gabriela70 a răspuns:

Depinde pentru ce strângi. Tu știi cel mai bine. Nu exista o regulă.

| FlorentinaM20 a răspuns:

Comparativ cu România da este, probabil realizezi asta.

| macmac03x a răspuns:

E foarte ok

| AlexAndr3r a răspuns:

20000 de mii de euro este o suma maricica. Acum conteaza si ce vrei tu sa faci cu banii, daca vrei sa ii strangi pentru o casa/masina eu spun ca este o suma decenta!