| Denis2005123 a întrebat:

Eu mai am 1 an si termin liceul si pe la 18 ani as vrea sa ma duc in strainatate, mai exact in Los Angeles pentru ca in Romania sunt cum sunt salariile. Insa nu stiu sigur ce sa fiu acolo, sa incep de jos si sa ajung bine platit daca e posibil. Imi poate da cineva un sfat?rolling on the floor

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti daram visul, dar nu ai nici o sansa sa ajungi acolo fara nici o calificare, fara nici o posibilitate sa faci ceva si fara viza legala de munca. Din astia necalificati au si eu cu miliardele si nu au nevoie de inca unul in plus, care nici macar nu este localnic, nu vorbeste engleza corect si nu stie sa faca nimic.

Pune mana serios pe scoala, invata pe rupte si daca ajungi premiant la olimpiade internationale de: mate, fizica sau chimie ti se deschid toate portile, inclusiv oferte spre America.
Mai ai sanse sa emigrezi sau sa gasesti de munca doar daca faci in tara o facultate intr-un domeniu cautat in America.

| sierra1 a răspuns:

Primul sfat: ia-ți viză (dacă ți-o dau ăia)
al 2 le-a: DACĂ obții cartea verede, nemai intrebi atunci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fii ceva acolo, trebuie să ajungi întâi acolo. Iar pentru asta ai nevoie de o viză. Condițiile de obținerea unei vize le găsești pe situl ambasadei USA. Dacă obții viza, ce poți fi aici, poți fi și acolo.

| johnnny123 a răspuns:

În SUA există 40 de milioane de oameni care trăiesc sub limita sărăciei. Crezi că o să te duci tu acolo și o să dai lovitura fără să știi să faci nimic?

Știu că în filme LA pare locul în care visele devin realitate, dar realitatea este cu totul alta.

| haileewatson a răspuns:

Nu poti sa pleci in SUA asa de capul tau, nu e ca in Europa laughing iti trebuie o viza in functie de scopul vizitei tale. La 18 ani fara studii fara experienta de munca fara bani si fara rude care sa fie cetateni americani, nu ai nici o sansa laughing in primul rand ca sa muncesti acolo iti trebuie o viza de munca care se obtine prin dobandirea unui contract. Ce contract de munca obtii tu la 18 ani?
poti incerca sa te inscrii la o facultate si vei primi viza de student pentru 4 ani (atentie este doar pentru studii, nu poti munci in afara facultatii). De asemenea Poti sa vizitezi SUA cu viza de turist. O alta varianta e sa te inscrii la facultate in Romania si sa mergi pe perioada verii cu Work & Travel (temporar 3-4 luni)

| goguPatent a răspuns:

Eu zic sa te hotarasti repede ce vrei sa fii acolo si sa iti gasesti si de munca, ca altfel nu prea pupi viza de munca.

Sper totusi ca te descurci cu engleza macar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios cu ce viza te duci tu in LA.
Le spui ca te duci in vizita si tu de fapt incerci sa muncesti ilegal?! big grin)
Sau te duci printr-o companie de recruiting dar doar cu liceul sansele sa iti gaseasca un job sunt minime, plus ca risti sa iti iei teapa?!
Este bine ca ai obiective si nu vreau sa iti tai craca de sub picioare dar vrei sa sari departe cand tu nici macar nu sti sa sari.

| Larianiel a răspuns:

Hey! Nu poți pleca acolo pur și simplu. În primul rând, ai nevoie de viză, care se obține destul de greu. Apoi trebuie să îți câștigi existența și nu poți să faci asta "pornind de jos". Nu ai cum. Dacă tot vrei neapărat, învață bine și pleacă la studii acolo. În cel mai rău caz, mai există programul "Work and travel". Îți oferă experiența traiului în America pentru o vară. Nu este simplu, dar nici imposibil. Baftă!