| Henryy a întrebat:

Eu sunt din Germania si as vrea sa ma mut aici in romania.Eu acum am gatat scoala la noi se face pana in clasa a X-a.Ce ar fi mai bine sa fac? sa raman acolo sa studiez in continuare sau sa vin aici... Daca raman acolo si dupa aia vin imi recunoaste diploma sau invers? Eu nu prea stiu bine gramatica in romana stau de cand m-am nascut acolo.

Multumesc pentru rasspunsuri

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Eu sunt in München. Ce tip de scoala ai urmat dupa primele patru clase?

| Arthur a răspuns:

Hallo! Esti la Realschule?

| Vlelupu a răspuns:

Diplomele iti vor fi recunoscute, dar in Romania s-ar putea sa nu prea ai ce face cu ele. Aici conteaza mai mult ce poti efectiv sa faci, mai putin ce titluri liceale, universitare, masterale, doctorale ai. Masteranzii pot deveni soferi, fara nicio pretentie si retribuiti ca atare.
Parerea mea e ca s-ar putea sa-ti fie mai bine in Germania, decat aici.