| EMkey a întrebat:

Eu sunt un elev in clasa a 8-a si anul asta dau examen de capacitate.
Am o mica problema. Nu prea stiu ce profil sa aleg!
O sa dau niste informatii sa va face-ti o idee :
-Sunt un elev destul de average ( nu prea ma omor cu scoala ) Am media generala de 9 si ceva ( vreo 15-20, nu mai stiu)
-Imi place foarte mult tehnologia ( ma pasioneaza PC-urile si software )
-Toata lumea imi spune ca sunt f bun la Romana si la vorba in general (partea de psihologie sincer imi place destul de mult)
-Vreau sa am si o "viata" adica sa nu ma scufund in teme si proiecte pentru la scoala ( dupa cum am zis mai sus ca nu imi place scoala )
- Mi-ar place sa am un colectiv cat mai fain
-Imi place f mult muzica (vreau sa fiu compozitor)
- In clipa asta nu prea stiu cum e cu facultatiile dar suna bine IT ( vreau IT-ul sa fie ca un "backup" daca nu reusesc sa fac ceva in muzica )
- Ma consider bun la Engleza ( am avut numai medii de 10 si e super eazy)

Multumesc pentru raspunsuri si scuze pentru postarea lunga!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La acest moment, inainte de trece prin "focul" examenelor(Evaluare Nationala, probe de evaluare a aptitudinilor muzicale), este prematur sa te gandesti la vreo alegere!

Probele de aptitudini se vor sustine in perioada 16-18 mai--- inscrie-te sa sustii cele 3 probe aferente sectiei teoretice din cadrul profilului artistic muzica--- vezi structura acestora : http://ismb.edu.ro/......I_2015.pdf
Nu strica sa le sustii, pentru orice eventualitate!
Probe Evaluarii Nationale se vor sustine in 11 si 13 iunie. Le vei sustine obligatoriu---chiar daca promovezi probele de aptitudini si chiar daca te vei regasi pe listele celor admisi la clasa de teorie muzicala.
Repartitia computerizata va fi in 9 iulie---la repartitie participa atat cei care nu au promovat probele de aptitudini dar si aceia care, desi se regasesc pe lista celor admisi la clasele vocationale, se razgandesc si de retrag.

Asadar, in eventualitatea in care, dupa afisarea rezultatelor la EN, apreciezi ca media obtinuta iti ofera o sansa indeajuns de mare sa fii repartizat la o scoala care se bucura de o buna imagine si la o clasa cu profil real si specializarea matematica-informatica, RENUNTA la locul ocupat la clasa vocationala--- mai ales daca te aflii pe ultimele locuri in lista celor admisi la clasa vocationala( ultimii alesi sunt de "umplutura", nu ca au un talent deosebit precum primii admisi ).
Alegerea specializarii mate-info se face tocmai pentru motivul ca, la o facultate cu programe de studii in domeniul IT, nu se poate fara cunostinte solide de matematica, informatica si fizica!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege un liceu de muzica, fiind prima ta optiune pe lista preferintelor.
Dar vezi ca trebuei sa dai test de aptitudini, inainte de examen, test care este eliminatoriu.
Deci, interseaza-te la tine in oras, unde exista un asemena liceu si care sunt cerintele lor.