| unku a întrebat:

Eu termin anul acesta licenta la Informatica la UniBuc dar ma intereseaza sa aplic la un job in Web Development.
Insa ideea este ca eu nu am facut limbaje de programare folosite in Web Development, la facultate. Am invatat eu individual HTML, CSS, si PHP la nivel mediu.

Insa as dori sa stiu ce face un junior Web Developer (sau chiar Web Designer, pentru. inceput), ca sa stiu cum imi imbunatatesc cunostintele pentru. a fi pregatit pentru. piata muncii.

1 răspuns:
| CataC a răspuns:

Salut
Este internetul plin de documentatie pentru orice limbaj.
In plus, daca nu te descurci la inceput, poti porni de la un cms, gen wordpress, joomla, etc.
Ca sa castigi bani din asta trebuie sa poti face un website de o anumita calitate, nu un HTML/CSS gen 1999.
Poti exersa singur facand situri fantoma.
Incearca de exemplu sa faci un site de prezentare pentru o firma, incearca sa faci un newsletter, incearca pana esti tu multumit. Doar lucrand evoluezi.
Poti incerca si proiecte freelance pe freelancer.com sau similare.
Dar de ce nu te axezi pe ce-ai invatat in facultate? Poti lucra coder nu neaparat webdesign. Back-end, chestii de gen.
Bafta